Парламентът ще направи пореден опит за избор на главен инспектор към Висшия съдебен съвет. Депутатите откриха нова процедура за издигане на кандидати, изслушване и избор.
Номинациите ще се правят до 30 януари, реши пленарната зала. Това стана почти единодушно – със 130 гласа "за", без против и с 5-има въздържали се.
Мандатът на сегашния главен инспектор Анна Караиванова изтече в началото на 2013 година. През май миналата година тя подаде оставка. Неин наследник обаче така и не бе избран нито от миналия парламент, нито от този преди него.
Причината е невъзможността да се събере нужното мнозинство, което по закон е квалифицирано или 161 депутати.
Последните кандидати за главен съдебен инспектор, издигнати в мандата на миналия парламент, бяха Вера Чочкова и Теодора Точкова. До избора им така и не се стигна обаче, тъй като кабинетът на Пламен Орешарски подаде оставка, припомня dnes.bg.
Четин Казак от ДПС нарече опита за избор на главен инспектор „сага“. "Тя се проточи вече две години, премина през толкова много кандидатури, перипетии, разнищвани в медиите, оплювани, очерняни, кандидати се отказваха, а други стигаха до фаза изслушване и процедурата се прекратяваше", обобщи депутатът. Tой изрази надежда, че този път изборът ще бъде осъществен.
Според шефа на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ проблемът в тази, а и други процедури, е страхът на кандидатите. "Те се притесняват, че кандидатствайки, ще загубят доброто си име", смята депутатът.
Според приетите правила кандидатури могат да се издигат както от парламентарни групи, така и от юридически лица с нестопанска цел, висши училища и научни организации. Те трябва да представят свидетелство за съдимост, свидетелство от националната следствена служба, декларация за имотното му състояние и за произхода на средствата за придобиване на имуществото.
Кандидатите ще бъдат публикувани в интернет страницата на парламента. Изслушването им в правната комисия пък ще бъде излъчвано пряко по интернет.
Пореден опит: НС стартира избор на главен инспектор
Номинациите ще се правят до 30 януари
11.12.2014 | 11:55 ч. Обновена: 23.06.2025 | 00:08 ч.
0
Новини
България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Забрани за деца в социалните мрежи: Как да не се превръщаме в диктатори
Лили Иванова закрива националното си турне с концерти в НДК
Синдикатите протестират пред НС: "Какво ще стане с доходите?"
Неизвестна болест унищожава морските таралежи от вида Diadema africanum
Hungry Hippo: Rocket Lab тества ракета Neutron (снимки)
Китай пуска най-големия в света суперкомпютър с изкуствен интелект
Открит е енергиен източник, който може да захранва цялата планета
Раздор между ЦСКА и Делова
Кобрата – Гасиев: Битка за много пари + ВИДЕО
Готви се нещо голямо: Стойчо Младенов на среща с ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 12 декември
Маникюри в цвета на 2026 Cloud Dancer (+Снимки)
Топъл шоколад по рецепта на Гордън Рамзи
Какво ни предстои на 12/12?
Нумерологична прогноза за 12 декември
Кашлица при деца - видове и начини за справяне
Приложение на ултразвука в денталната медицина
Интрахепатална жлъчна хиперплазия – какво представлява и при кои заболявания се появява?
Как стресът влияе на качеството на съня и как да го намалим преди лягане?
Еврогрупата избра първия си гръцки председател и скъса с кризата в миналото
Западна Африка е на прага да стане 1500-километров коридор на джихадистка война
ЦСКА се разделя с три от големите си звезди?
Новият хибриден двигател на Dongfeng постави рекорд по ефективност
Сабрина Карпентър – с уникално ново видео и страшно преживяване с един кактус
4 зодии, които са самотни
Коментари