Един от вариантите за контрол върху работещите на открити обекти затворници са електронните гривни, смятат експерти. Гривните обаче все още не са влезли в употреба.
250 гривни ще контролират част от престъпниците у нас, но... не сега. Освен това, по неофициална информация, едва 50 от гривните са планирани за затворници, пуснати в по-лек режим, съобщава бТВ.
"От 3 години все не се купуват от Главната дирекция "Изпълнение на наказанията". В петък разбрах, че са закупени, но все още се монтират", коментира бившият зам.-министър на правосъдието Димитър Бонгалов.
След четири години и половина в затворите в Бургас и София за данъчни престъпления, Румен Кузманов има наблюдения от първо лице за това как се излиза на работа. "Това е по преценка на инспектора по социална дейност - той би трябвало да прецени риска на този, който излиза на външен обект", разказва той.
Според Димитър Бонгалов подобна "широка субективна свобода" създава рискове за корупция. "Витае тоя дух - трябва да платите, за да отидете на работа, да ви сменят режима или да минете на предсрочно условно освобождаване", коментира бившият зам.-министър на правосъдието.
За въвеждането на електронни гривни за затворниците у нас се заговори още през 2006 г., с намерението употребата им да започне след година, т.е. през 2007 г.
Електронните гривни се прилагат в Америка и Европа от десетилетия спрямо осъдени и хора под домашен арест. В Полша например 36 000 са осъдените с гривни. В България устройството се прилага за първи път от лятото на 2014 г. (преди това има пилотен проект с 11 души).