IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
12:09 | 1 ноември 2018
Обновен: 03:17 | 6 май 2025

НС реши: Медиите задължително ще разкриват собствениците си

Парламентът прие поправки в закона, внесени от ДПС

По материала работи: Слав Велев
НС реши: Медиите задължително ще разкриват собствениците си

Поправките в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения, внесени от депутати от ДПС, сред които Делян Пеевски, бяха приети окончателно от парламента.

 

Вече доставчиците на медийни услуги, в т.ч. печатни, електронни и онлайн медии, трябва да посочват на сайтовете си информация за действителния си собственик, както и дали това е лице, заемащо публична длъжност, и дали има влязла в сила присъда спрямо него.

 

Ще се декларира и лицето, което фактически контролира съдържанието на медийната услуга и редакционната политика, ако то е различно от собственика.

 

При промяна на собствеността тя трябва да се декларира в срок от 7 дни.

 

С промените се задължават доставчиците на медийни услуги - печатни, електронни и онлайн медии, да декларират до 30 юни всяко получено финансиране в предходната календарна година, в т.ч. заеми и банкови кредити, договори с партии, с местни и държавни органи, с дружества с държавно или общинско участие в капитала, включително в резултат на обществени поръчки, рекламните договори с лица, подлежащи на регулация, както и договорите, по които е получено финансиране по европейски проекти или от други международни финансови институции и донори.

 

Ще се декларират размерът на финансирането, основанието за предоставянето му, както и данни за лицето, което го е предоставило.

 

Декларациите ще се публикуват в регистър на Министерството на културата, който трябва да бъде създаден до една година след влизането в сила на закона и да бъде достъпен онлайн.

 

При забавяне, неподаване на декларация или обявяване на неверни данни се предвижда санкция от 10 до 15 хил. лева. Глобата за повторно нарушение е от 20 до 30 хил. лева.

 

Разпространителите на печатни издания ще трябва да декларират и броя на обекти за продажба на дребно. Ако последните са 1/3 от всички обекти, ще се праща информация в Комисията за защита на конкуренцията. Санкциите за неподаване на декларация и невярна информация ще са от 10 до 15 хил. лева за първо и от 20 до 30 хил. лева за повторно нарушение.

 

Макар че измененията в закона минаха почти без дебати, Антон Кутев от БСП посочи, че с тях ще излязат на светло само малките медии.

 

Той смята, че от закона не става ясно кой контролира медийното поведение и съдържанието на изданията.

 

Велислава Кръстева от ДПС обясни, че съдържанието се контролира от главните редактори или от отговорните редактори.

 

Кутев обаче настоя, че главните редактори се съобразят с някой, който осигурява парите.

 

Червеният Филип Попов пък отбеляза, че в закона отсъства дефиниция за "действителен собственик“, а такава би трябвало да има.

 

Според Йордан Цонев от ДПС поправките в закона са нужни, защото са крачка в правилна посока, която би спряла клеветите към страната ни.

 

"Сега анализът на медийната среда е базиран само на доклади на "Репортери без граница", а България е критикувана от тази неправителствена организация и ние гледаме как те изготвят доклади, чийто цели абзаци са абсолютно неверни, а не може да се правят класации, които абсолютно не отговарят на истината", коментира той.

 

Dnes.bg

 

Коментари

Новини Варна