Учителите у нас нямат авторитет заради недоброто заплащане, което говори непохвално за общественото доверие към техния труд, обяви министърът на образованието проф. Тодор Танев в интервю за Дарик.
"При 530 лева базова заплата на учителите - това се приема лошо от обществото и може да бъде окачествено като срамно", отбеляза Танев, но отчете, че на този етап бюджетът е недостатъчен за едно съществено увеличение.
Образователният министър изрази мнение, че предложените промени в закона за училищно и предучилищно образование ще предостави повече възможности за стимулиране на работата и креативността на преподавателите.
По думите на проф. Танев е изключително важно, че се заговори за необходимостта от реформа в образованието, пише dnes.bg. Според него към момента няма опасност от липса на учители в различните региони на страната, но като цяло се наблюдава нещо като демографска криза в средите на учителите.
Танев даде за пример данни от министерството, според които едва 6% от учителите в момента са на възраст под 35 г.
Образователният министър изрази подкрепата си за идеята да има по няколко учебника по един и същи предмет. "Това ще спомогне за разнообразието на методите при обучение. Нека да има конкуренция между две различни фолосифии и да се даде свообода на учителите как да преподават", отбеляза министърът.
Родните учители без авторитет заради лошото заплащане
Има демографска криза сред преподавателите,смята министърът на образованието
24.01.2015 | 15:51 ч. Обновена: 18.06.2025 | 18:38 ч.
0

Новини
-
Трима от пострадалите при катастрофата с Lamborghini във Варна остават в болницата
-
Разкриха извършителите на три домови кражби във Варна
-
Отново: Кола се вряза в сграда в Асеновград
-
Шок! Спортисти откриха труп на жена на Гребната база в Пловдив
-
90 пожара са изгасили огнеборците в страната за последното денонощие
-
Хороскоп за 17 септември 2025
-
Гурбетчийка: На ден във Франция взимаме 120 евро, в България - 50 лв.
-
Мощно Ламборгини е смачкано на изхода на Варна
-
Няколко месеца ни вест, ни кост от Гълъбин Боевски, жив ли е?
-
Уникално: Семейство от Варна се изгуби с колата в крумовградско село
-
Синът на известен прокурор спипан с 50 кг марихуана
-
Равносметката след катастрофата на Ламборгинито: Петима ранени, сред тях дете
България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари