Патриотите скочиха срещу помощите на "работещите социално слаби"

Безработните трябва да се преквалифицират, за да започнат работа

Патриотите скочиха срещу помощите на "работещите социално слаби"

Да се спират социалните плащания на тези, които взимат помощи, а демонстрират охолен живот, които са трайно безработни и не подобряват квалификацията си. Това предлагат "Обединени патриоти" с поправки в Закона за социално подпомагане.

 

Промените са част от мерките за реализирането на концепцията на вицепремиера Красимир Каракачанов за реална интеграция на ромските общности. С тях патриотите ще се борят срещу хората, които "работят социално слаби и безработни".

 

"Имаме огромна маса хора, които получават пари през Закона за социалното подпомагане. Те се отучват от труд и очакват държавата да издържа тях и тяхното потомство. С този закон предлагаме най-после държавата да въведе някакви изисквания към хората, които получават социални плащания", обясни Искрен Веселинов.

 

С поправките се предвижда трайно безработните, които получават помощи, да бъдат ежегодно оценявани, да им бъдат поставяни задачи в посока социализация, повишаване на квалификация и грамотност. Неизпълнението на тези задачи ще бъде основание за намаляване на помощите. Ежегодната оценка ще се прави от Агенцията за социално подпомагане и тя ще стъпва на критерии, които ще се утвърдят от министерството.

 

С промените се предвиждат и санкции за тези, които получават помощи, а демонстрират висок стандарт на живот. Затова се посочва конкретно и какво е недобросъвестно получени средства. Когато има такова нарушение, получателят ще трябва да върне помощите и те ще бъдат спирани.

 

"Всички знаем за сериозните цигански сватби с по 200, 300, 500 човека, които не съответстват на това, че човекът, който ги вдига, всъщност получава помощи", даде пример Александър Сиди.

 

Dnes.bg

 

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата