IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
България
11:10 | 30 януари 2015
Обновен: 11:28 | 26 април 2024

С "Пернишки бейлис" и "граовска скоросмъртница" започва Сурва

5255 ще са участниците в 24-ия Международен фестивал на маскарадните игри

По материала работи: Златина Добрева
С "Пернишки бейлис" и "граовска скоросмъртница" започва Сурва

Огънят на Сурва ще бъде запален отново довечера в Перник, за да възвести началото на 24-ия Международен фестивал на маскарадните игри. Искрите му ще разпръснат за пореден път послания за победа на доброто над злото и благословии за здраве и плодородие.
Зрелищен спектакъл "Мистерията на Сурва", съчетан с пищни илюминации, ще даде старт на тридневната фиеста. Фестивалът е под патронажа на министъра на културата Вежди Рашидов. По последни данни от кмета Иван Иванов в 24-ия Международен фестивал на маскарадните игри ще вземат участие 5255 души от 82 групи.
От тях 70 групи са от страната с 4923 участници и 12 са от чужбина с 332 участници - Словакия, Сърбия, Италия, Словения, Македония, Холандия, Румъния, Гърция, Индонезия и Палестина.
Хиляди кукери, кукове, сурвакари, старци, бабугери, джамалари, камилари и др. ще преминат в събота и неделя по улиците на Перник. На кръста си всеки участник носи тежки нанизи от звънци и хлопки, на главата - чудновати маски, направени от естествени материали: кожи, рога, птичи криле, дърво и текстил. Маските не се повтарят, всяка е оригинално произведение на народния творчески гений. Най-малкият участник е на 2 г., най-възрастният е на 80. Талисманите на фестивала - двойката кукли-сурвакари Сура и Сури ще присъстват на живо във всички ритуали на маскарада.
Седемчленно жури, председателствано от проф. д-р Георг Краев, ще оценява изявите на фестивала. В него са включени и представители на носителите на Голямата награда от миналогодишния фестивал - сурвакарската група на пернишкото село Долна Секирна и ямболското Челник. Научна конференция "Маски и култури" ще събере етнолози от цялата страна. За първи път в нея ще има и международно участие, представено от сръбски учени.
Състезание "Маскарадна сватба-маскарадни персонажи" ще се проведе за четвърти път в рамките на фестивала. В надпревара за короната на "Мисис" в Перник ще влязат скрити зад сватбарско було мъже. По стара традиция като булки се дегизират само представители на силния пол. Въпреки недоволството на жените и прокрадването им тук-там в групите, те все още не са допускани до ритуала. Ще бъдат оценявани и гиздави младоженци, заедно със свекъра, свекървата и сватбарското хоро, което ще изиграят.
Забавна дегустация на традиционни зимни напитки ще бъде предложена край огромен казан, символизиращ изваряването на "граовска скоросмъртница".
Високоградусовата напитка ще се дегустира греяна в съчетание с различни билки. Очаква се в ревюто на огнени води да бъде демонстриран и "Пернишки бейлис", споил по неповторим начин граовската ракия с радомирска боза. Паралелно ще се проведе конкурс на местни производители - любители на виното.
Дегустацията ще бъде съчетана с вкусотии от граовската трапеза, която ще бъде опъната в центъра на града. Пити, погачи, варива, спържи, баници, морузници и други традиционни зимни ястия ще могат да опитат безплатно гостите на фестивала. В дървени къщички в Сурвакарско село в градския парк ще канят посетители шест гостилници, винарна с мезета, 20 шатри за скара и павилион за продажба на сувенири, пишат БТА и днес.бг.
Още 43 търговци ще предлагат амулети, звънци, традиционни маски и костюми, битови предмети и други художествени произведения, съпътстващи зимната сурвакарска традиция. В работилница за маски, наречена "Мечкарница", майстори ще демонстрират на живо направата на оригиналните ликове. Децата пък ще творят в специално ателие, наречено "Сурвачките на Сури и Сура". В центъра на Сурвакарското село чужденците ще изнесат концертната си програма под надслов "Весел мегдан".
Международният фестивал на маскарадните игри в Перник e най-авторитетната в България и на Балканите изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Той популяризира достигнали до днес варианти на древна ергенска обредност, част от българската фолклорна традиция. Фестивалът се организира от община Перник от 1966 г., а от 1985 г. има статут на международен.

Коментари

Новини Варна