Снимка: МС
Отношенията между България и Туркменистан са важни и перспективни. Убеден съм, че двустранният диалог на най-високо ниво ще отвори нови възможности за сътрудничество от взаимен интерес. Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов в курорта "Аваза", съобщиха от пресслужбата на кабинета.Премиерът Борисов е изтъкнал желанието на нашата страна да развива всестранно, дългосрочно и взаимноизгодно партньорство с Туркменистан в редица области като търговията, строителството, енергетиката и туризма.
Министър-председателят е изтъкнал потенциала на сътрудничеството между България и Туркменистан относно енергийната сигурност и диверсификацията на източниците и маршрутите на доставките на природен газ от Каспийския регион към Европа. Българският премиер е акцентирал върху стремежа на страната ни да запази ролята си на стратегически газоразпределителен център и е посочил сериозната работа на правителството по изграждането на необходимата инфраструктура.
Според Бойко Борисов газът от Туркменистан е потенциален източник за захранване на газоразпределителния център "Балкан" на територията на България.Министър-председателят е изразил готовност страната ни да развива диалог с Туркменистан и относно възможностите за взаимодействие по транспортната свързаност в направлението "Запад - Изток" и "Запад - Юг" през Югоизточна Европа и Черно море.
Като друга перспективна сфера за сътрудничество между България и Туркменистан премиерът Борисов е посочил инфраструктурата. По думите му би било полезно и за двете страни, ако обменят повече информация за инвестиционния климат и намеренията в тази област. В рамките на разговора министър-председателят Бойко Борисов е благодарил на президента на Туркменистан за отправената покана за участие в Първия каспийски икономически форум. Българският премиер е поздравил Бердимухамедов за инициативата и за успешната организация на това значимо и първо по рода си събитие. Министър-председателят Борисов е отправил покана към президента на Туркменистан да посети България.
dnes.bg
Четете още: Седмицата идва с горещо време, захлаждане - в сряда

Хороскоп: Вселената подрежда всичко в полза на 4 зодии на 15 ноември
Случаите на лупус са свързани с вирус, който почти всички носим
Храните, които намаляват мазнините в черния дроб
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“
Спортът по телевизията днес, 15 ноември
Мачовете по телевизията днес,15 ноември
Везенков и Олимпиакос се изложиха в Милано
Готви се голям трансфер: Наш национал призна, може да заиграе в ЦСКА
Нумерологична прогноза за 15 ноември
Таро карта за 15 ноември, събота
Дневен хороскоп за 15 ноември, събота
Любовен хороскоп за 17 – 23 ноември
Повече от половината хора с диабет в света остават недиагностицирани
Изкуствен интелект ускорява създаването на синтетични антитела
Нарушеният слух в бъдеще може да се лекува с…виагра?!
Повишена функция на щитовидната жлеза при деца - на какво може да се дължи?
Американските военни планират разделяне на Ивицата Газа и обезопасяване на само една зона
Хороскоп: Вселената подрежда всичко в полза на 4 зодии на 15 ноември
"Лукойл" получи отсрочка от САЩ, появяват се нови купувачи
Защо педалът за газта на Nissan Skyline GT-R R32 е асиметричен
Крал Чарлз III на 77 – Живот, изпълнен с противоречия, страшна диагноза и трудни семейни отношения
4 зодии, които са непредсказуеми
Коментари