IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
18:48 | 24 септември 2019
Обновен: 17:03 | 31 май 2025

Огнище на африканска чума откриха и в Момчилград

Всички домашни прасета в околността са евтаназирани

По материала работи: Слав Велев
Огнище на африканска чума откриха и в Момчилград

Първично огнище на болестта африканска чума по свинете (АЧС) е открито в Момчилград, съобщиха от Областна администрация в Кърджали. Бил е засегнат животновъден обект тип "лично стопанство“, в което са отглеждани 10 прасета.

 

Става дума за изгорялата преди седмица частна ферма в Момчилград. Пет от прасетата, умъртвени при пожара, са дали положителна проба за АЧС. Областната епизоотична комисия се събра на заседание, за да набележи мерки за превенция и контрол.

 

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влизат Момчилград и селата Багрянка,Седлари, Соколино и Върхари, както и 10-километров периметър за наблюдение, която обхваща около 50 населени места в три общини – Кърджали, Момчилград и Джебел.

 

Всички домашни прасета в Момчилград са евтаназирани след установяване на огнището, докладваха от Областната дирекция по безопасност на храните.

 

При ловните дружинки няма отстреляни диви свине, заловени в капани или намерени трупове. От Областното пътно управление дезинфекцират редовно местата за отдих и кошовете за смет, както и основните пътни артерии от РПМ.

 

Екипите на Регионалната дирекция по горите претърсват горските масиви. Епизоотичната комисия реши да бъде извършено ново преброяване на свините в личните дворове на територията на област Кърджали. При предишното преброяване животните бяха 210.

 

Забранява се търговията и транспортирането на домашни свине. Службите на Българската агенция по безопасност на храните ще организират редовни клинични прегледи в личните стопанства с цел превенция на АЧС.

 

Dnes.bg

 

Четете още:  

 

Коментари

Новини Варна