Третият национален протест беше белязан от сблъсъци с полицията. Напрежението се повиши след 22:30 снощи, когато демонстранти тръгнаха на шествие. Те поискаха да пробият полицейския кордон, оградил старата сграда на парламента, за да се поклонят пред паметника на Незнайния воин, предаде НОВА.
Униформените не ги пуснаха и към тях полетяха бомбички, стъклени бутилки и павета. По неофицална информация са пострадали трима полицаи.
На мястото бяха забелязани и момчета в спортни анцузи и шапки. Един човек е задържан.
Ситуацията се успокои след 23 часа, когато част от демонстрантите се оттеглиха към „Орлов мост”.
„В момента спират масово мероприятие, което е адски мирно – незаконно. И после питат защо искаме оставка. Бият незаконно хора с боксове и после питат защо искаме оставка”, коментира Тихомир Василев от Изправи се.БГ.
„Нашето основно искане е оставка на Борисов и най-вече на Народното събрание, а след това и на Гешев. Парламентът е смешен. Поне като гледам западните парламенти. нашият все едно е събран от… и аз не знам откъде. Мисля, че няма политици в този парламент, всичко става за някаква далавера”, каза друг от протестиращите.
Протестът на площад "Народно събрание" е нерегламентиран. Това обяви директорът на СДВР старши комисар Георги Хаджиев.
„Вчера в следобедните часове е постъпило уведомление от младежката организация на „Да, България” както до нас, така и до Столичната община. Има съгласувано разрешение за провеждане на протестни действия на площад „Независимост” и на паркинга пред БНБ. Това е единственото регламентирано протестно действие", обясни ст. ком. Хаджиев.
Според него случващото се пред сградата на Народното събрание е целяло само ескалация на напрежението. "Гражданите имат абсолютното право да достигнат до паметника на Незнайния воин по всеки един маршрут. Сградата на НС е стратегически обект от националната сигурност и няма как да минат през полицейския кордон”, каза още директорът на СДВР.
По думите му по-рано през деня вчера един човек е задържан на изградените ККП-та. "Получихме информация, че на протеста има провокатори", допълни шефът на СДВР.

Пеевски: Рашков се гърчи като червей
До 50% отстъпка на смартчасовници с план Unlimited от А1 по случай Черния петък
Втора мощна слънчева експлозия за денонощие
Китай отложи завръщането на „Шънчжоу-20“ след сблъсък
Китай стартира първия в света ториев реактор
Николас Санабрия: На SENSHI 29 ще бъде война – феновете ще я усетят!
След 8 месеца: Шефът на ПФЛ се сети да се извини на Илиан Илиев
Еуфория в Ливърпул, летят закани за бой и по Ман Сити
Моци избухна: Лудогорец ще стане шампион и по трудния начин
Рангелов хляб (за Архангеловден)
Тези 4 зодии ще бъдат най-засегнати от ретрограден Меркурий
Есенни маникюри с огнени цветове за късмет според фъншуй (+Снимки)
5 ферментирали храни за супер имунитет през цялата година
Какви ползи ни носи райската ябълка?
Какво се случва с тялото и ума ни, когато се „отнасяме“ за кратко?
Йога при мигрена
Оток на ръцете или краката след операция
Шведската централна банка запази лихвите на най-ниското ниво от три години
"Капан" на Иво-Константин срещна таланта на Роби
Райчо Райчев: С новите сателити ще допринесем за отбраната на свободния свят
Как остаряват батериите на plug-in хибридите
С бензин в кръвта – новата колекция на Tommy Hilfiger вдига оборотите
Джейкъб Елорди заби моделка
Коментари