Момче от Пловдив разби теста на МЕНСА. Чрез постигнатия за възрастта си впечатляващ резултат тийнейджърът получи право да членува в световната организация. За участие в нея се изисква нивото на интелигентност да е в горните два процента на населението или 99% успеваемост.
15-годишният Цветан Чуканов е ученик от Пловдивската математическа гимназия. За на МЕНСА той разбира в интернет и решава да се подложи, за да види какъв резултат би изкарал. След решаването му, тийнейджърът разбира, че е най-младият българин, постигнал такъв резултат.
„Реших да видя какви са ми възможностите. Отидох заради самия себе си и за щастие се справих.”, разказа пред Dnes.bg Цветан Чуканов.
Той постига резултат от 154 точки IQ и 99% успеваемост на теста, което означава, че при същите условия, едва 1% от населението на Земята би изкарало подобен резултат.
„Гордея се, но трябва още много неща да постигна”, споделя ученикът от Пловдив. Цветан споделя, че не математическите му умения, а общата му култура и логическо мислене са причина за успеха му. Учителите на младежа вярват в бъдещите му успехи.
„Аз бях положително настроена, когато чух, че той се занимава с това нещо и учудена, не защото не съм го очаквала, а заради резултата, който постигна”, заяви Атанаска Мерджанова, която е учител по английски език в математическата гимназия в Пловдив.
Въпреки, че е само на 15, Цветан вече е наясно какъв път ще поеме, след като завърши математическата гимназия в Пловдив.
"Смятам като завърша, да вляза в университет, но се замислям дали да не е в чужбина”, казва още 15-годишният гений.
Едва 1% от населението на света има IQ, равно на това, което притежава българинът от Пловдив.
Източник: ДНЕС.bg
Коментари