IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
България
15:15 | 8 юни 2022
Обновен: 03:06 | 19 април 2024

Кабинетът прие бюджета, въпреки ИТН. Вижте всички решения на МС от днес

Скандал не е имало, заяви министърът на електронното управление Божидар Божанов

По материала работи: Слав Велев
Кабинетът прие бюджета, въпреки ИТН. Вижте всички решения на МС от днес

Кабинетът Петков прие актуализацията на държавния бюджет, който ще бъде внесен още днес в Народното събрание. Това каза пред журналисти в Министерския съвет министърът на електронното управление Божидар Божанов след днешното заседание на кабинета, съобщи NOVA

Имаше обсъждания по конкретни текстове, посочи още министър Божанов за актуализацията на бюджета, който предстои да влезе за разглеждане в парламента. Министърът коментира и напускането на заседанието на трима от министри от партия „Има такъв народ“, като каза в отговор на въпрос, че скандал не е имало.

Любомир Каримански от партията на Слави Трифонов мотивира напускането на министрите с това, че нищо тяхно не е било одобрено. „Сигналът е, че първо на коалиционно ниво трябва да бъдат решени нещата и тогава да бъдат вкарвани в отделните ведомства”, посочи той.

Коментар дойде и от Христо Проданов от БСП: „Те казаха, че отиват да обсъдят това, което се предлага като актуализация на бюджета, в тяхната партия. Посочиха, че имат някакви забележки. Не са коментирали конкретно”, уточни той.

Напускането на тримата министри от "Има такъв народ" на заседанието на правителството се оформи като основна тема в парламента. Макар и четирите управляващи партии да направиха коментар за случилото се, отново не пролича единомислие по темата.

От "Има такъв народ" защитиха действията на министрите си, като наред с това не потвърдиха дали по време на заседанието на правителството е представен нов модел на актуализацията на бюджета. И призоваха за поред път решенията да се взимат първо в коалицията, а след това да се представят пред кабинета.

От "Продължаваме промяната" заявиха, че всички желания на коалиционните партньори са заложени в актуализацията на бюджета, където място са намерили и антикризисните мерки, одобрени от коалицията.

"Демократична България" призова да се работи в спешен порядък, за да може актуализацията да бъде приета, а от БСП не видяха напрежение сред управляващите.

"Много ясно си казахме, че трябва да бъдат спазени всички уговорки и обещания. Търпеливи ще бъдем толкова, че да можем да защитим всичко онова, което е записано в коалиционното споразумение", заяви депутатът от "Има такъв народ" Любомир Каримански.

"В сегашното състояние на бюджета има близо 300 млн. лв., които са предвидени за административни реформи", посочи депутатът от "Продължаваме промяната" Андрей Гюров.

"Надявам се да бъде внесен проектът за актуализацията на бюджета. Да започнем нормално и спокойно, професионално да обсъждаме в парламента. Има изключително важни залози - доходите на хората, икономическото развитие на страната", коментира депутатът от "Демократична България" Христо Иванов.

Подробна позиция на "Продължаваме промяната" относно случилото се в Министерския съвет ще бъде изразена по-късно днес., когато от партията ще дадат брифинг. А тази вечер в 19 ч. управляващата коалиция се събира на пореден коалиционен съвет. 

Ето и всички решения от днешното заседание на МС:

Проф. Камен Велев е предложен за удостояване с орден „Стара планина“

Правителството предлага на Президента на Република България да удостои проф. Камен Велев с орден „Стара планина“ - първа степен (без лента и без мечове) за неговите големи заслуги в областта на техническите науки.

Камен Велев завършва „Автоматика и телемеханика“ в Ленинградския електротехнически институт през 1967 г. През 1973 г. е кандидат на техническите науки с дисертация, защитена в Московския енергетичен институт. От 1981 до 1989 г. е доцент във Висшия химикотехнологичен институт (ВХТИ), а от 1989 до 2010 г. - професор в университета. В периода 1991-1993 г. проф. Велев е ръководител катедра „Автоматизация на производството“ във ВХТИ, а от 1993 до 2003 г. е ректор на Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ).

Научните интереси на проф. Велев са в областта на теорията на автоматичното управление и на приложната статистика. Ръководил е над 50 дипломанти и четирима докторанти. Има 7 издадени учебника, 2 учебни помагала, 2 монографии и над 100 научни статии и доклади.

Проф. Велев е бил председател на Съвета на ректорите от 1998 до 2003 г., както и заместник-министър на образованието и науката в периода 2003-2005 г. Председателствал е и е членувал в множество научни съвети и комисии, професионални организации и национални и международни форуми, сред които са Научният съвет към Института по управление и системни изследвания на БАН, Съюзът на учените в България, Съюзът на химиците в България, Техническият комитет по проектиране на системи за управление към International Federation of Automatic Control и др.

За своята дългогодишна и богата научна дейност проф. Велев е удостояван със званието Офицер на ордена на Академичните палми (Франция) и орден „Св. Св. Кирил и Методий“ - първа степен.

Великотърновският университет ще обучава студенти в Северна Македония

Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ ще има поделения в град Свети Николе, Северна Македония, реши правителството.

В поделенията ще се подготвят студенти по три специалности от професионалните направления Филология, Науки за земята и Информатика и компютърни науки за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“. Професионалните направления са избрани в съответствие с потребностите на региона от висококвалифицирани специалисти за определени професии. Обучението ще се провежда на английски език и студентите, завършили го успешно, ще получават диплома на Великотърновския университет и европейско дипломно приложение.

Предвижда се първоначално да бъдат приети от около 100 студенти след придобита степен „бакалавър“.

Създаването на поделенията ще удовлетвори образователните потребности на живеещите в региона и ще осигури достъп до модерно виеше образование, което гарантира добро личностно развитие и професионална реализация. Предложението за откриването на поделенията е на ректора на университета във Велико Търново. В мотивите на Академичния съвет се посочва, че по този начин ще се утвърди значението на висшето училище като средище за изграждане на висококвалифицирани специалисти.

С откриването на поделенията Великотърновският университет „Св. Св. Кирил и Методий“ ще развие по-висока степен на международна конкурентоспособност и ще подкрепи провежданата дългогодишна политика на българската държава както за привличане на чуждестранни студенти, така и за задълбочаване на доброто взаимодействие в областта на образованието и науката с Република Северна Македония.

Във Варна ще има институт за иновации в туризма

Към Икономическия университет във Варна ще се създаде Научно-внедрителски институт за иновации в туризма, реши правителството.

Институтът ще разработва и прилага иновативни решения за развитие на туризма - трансфер на технологии в обслужването и маркетинга, внедряване на нови бизнес модели, създаване на различни конкурентоспособни туристически продукти. Той ще съдейства и за свързване на науката, образованието и туристическия бизнес.

Предвижда се към института да има иновативен кулинарен център с модерна база за здравословна кухня, както и обучително-тренировъчен комплекс за подготовка на кадри в областта на хотелиерството, ресторантьорството, туроператорската и турагентската дейност, туристическата анимация и др.

Предложението за откриване на Научно-внедрителския институт е на ректора на Икономическия университет във Варна след решение на академичния съвет на висшето училище.

Над 740 000 души ще получат подкрепа по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.

Правителството одобри проекта на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) 2021 - 2027 г., която се съфинансира от Европейския социален фонд+ и националния бюджет. Чрез изпълнението на ПРЧР ще бъде предоставена подкрепа за развитие на работната сила и преодоляване на предизвикателствата пред пазара на труда. Сред основните цели на програмата са още осигуряването на повече и по-добри възможности за социално включване на уязвимите групи, както и предоставянето на равни възможности за участие в икономическия и социалния живот на страната.

Очакванията са, чрез изпълнението на финансираните по програмата процедури да бъдат подкрепени над 740 000 души. Бюджетът на ПРЧР 2021-2027 е над 3,8 млрд. лв. С тези финансови средства ще се осигурят повече възможности за повишаване на квалификацията, знанията и уменията на заетите в България. Най-уязвимите групи в обществото - безработни, хора с увреждания, хора, живеещи в бедност, деца, възрастни, представители на ромската общност ще получат подкрепа за пълноценно включване в икономическия и социалния живот на страната. С изпълнението на ПРЧР ще се осигурят по-добри възможности за развитие на младежите и предприемачите, стартиращи собствен бизнес, включително социални предприятия.

Проектът на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. е съобразен с приоритетите на основните стратегически документи, имащи отношение към дейността на Министерството на труда и социалната политика. Той отчита позицията на службите на Европейската комисия, както и получените от Европейската комисия неформални коментари по проекта на програма.

Предстои проектът на програмата да бъде изпратена за официално одобрение от Европейската комисия.

Одобрен е Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили през 2021 г.

Министерският съвет одобри „Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили през 2021 г.“. Той отразява динамичните и сложни процеси в отбраната и израждането на българските въоръжени сили през 2021 г. и е израз на осъществяваната от Министерството на отбраната политика на прозрачност и отчетност.

Докладът отчита както постигнатите успехи, така и предизвикателствата пред Въоръжените сили, свързани с изпълнението на техните мисии и задачи, организационното им изграждане, попълването на вакантните длъжности, усилията за модернизация и изпълнението на съюзните ангажименти, в контекста на здравната криза с COVID-19 с нейните финансови и икономически последици.

За разлика от досегашните доклади за състоянието на отбраната и Въоръжените сили, в структурата на настоящия документ беше включена извънредно нова точка (т. 9), посветена на фундаментално променената стратегическа среда след началото на войната на Руската федерация против Украйна. Предложените в последната точка на доклада направления за работа в средносрочен план са изготвени въз основа на новата стратегическа ситуация. Една от основните насоки на усилията е спешното попълване на дефицити от способности чрез използване на подкрепата на съюзниците от НАТО, включително с разполагане на техни сили и средства у нас.

Основният извод от доклада е, че през 2021 г. беше отчетено известно подобрение в състоянието на отбранителните способности на българските въоръжени сили, което позволяваше изпълнението на възложените им задачи по мисиите, произтичащи от конституционните им задължения и в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Все още обаче са налице сериозни дефицити, които са причина за ограничения в готовността на силите, в сроковете и в обема на изпълняваните задачи, особено по мисия „Отбрана“.

Необходимостта от ускорено превъоръжаване и модернизация за преодоляване на технологичното изоставане на Въоръжените сили налага по-висок ръст на капиталовите разходи, като ще се търсят възможности, в хода на бюджетната процедура, за предсрочно изпълнение на Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП на Република България до 2024 г. още през 2023 г., при наличие на готови инвестиционни проекти за модернизация и превъоръжаване, с оглед ефективно и ефикасно изразходване на средствата.

С доклада правителството представя обосновани изводи и основни направления за работа в средносрочен план, съответстващи на приоритетите в сектор „Отбрана“, съгласно Приложение № 15 от Споразумението за съвместно управление на Република България в периода 2021-2025 г.

Одобрен е проект на Решение за присъединяване на България към Фонда на НАТО за иновации

Правителството одобри проект на Решение на Министерски съвет за присъединяване на България към Фонда на НАТО за иновации.

Решението е взето в контекста на участието на страната ни в изпълнение на взетото решение на срещата на държавните и правителствените ръководители от НАТО през юни 2021 г. за запазване на технологичното предимство на НАТО и свързаните с това инициативи.

Фондът на НАТО за иновации ще осигурява инвестиции във високотехнологични стартъпи и компании, които имат потенциал за приложение в сигурността и отбраната.

Присъединяването към фонда ще предостави на страната ни достъп до най-високите технологии в областта на сигурността и отбраната, което ще подпомогне изпълнението на приоритетите на правителството за развитието на националните отбранителни способности.

Министерският съвет прие План за действия при актове на незаконна намеса в гражданското въздухоплаване

Министерският съвет прие План за действия при актове на незаконна намеса в гражданското въздухоплаване. Документът е изготвен във връзка с изпълнението на Регламенти 2019/1583 и 2021/255.

С плана се определят процедурите за действие на структурите на изпълнителната власт, както и на физическите и юридическите лица, които имат отношение към сигурността на гражданското въздухоплаване. Предмет на документа са и дейностите на компетентните институции при различните нива на заплаха и степени на готовност.

До края на юни железопътните предприятия ще ползват е 50% по-ниски инфраструктурни такси и няма да заплащат за нереализираните пътувания

Кабинетът прие допълнения в Методиката за изчисляване на инфраструктурните такси, събирани от Национална компания „Железопътна инфраструктура".

С допълнения в документа се предвижда размерът на ставките за влаккилометър, брутотонкилометър и за използване на електрозахранващо оборудване за задвижваща електроенергия да се намали с 50 % за периода от 1 януари 2022 до 30 юни 2022 г. Предлага се още за същия период таксата за заявен и неизползван капацитет да не се събира. Това дава възможност на НКЖИ да освободи железопътните предприятия от плащане на такса, в случаите когато реално не са използвали железопътната мрежа.

Промените са свързани с прилагането на европейски регламент за установяване на мерки за устойчив железопътен пазар, след избухването на COVID-19.

Одобрени са позициите на България за участие в заседанието на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи”

Министерският съвет одобри днес позицията на България за участието в заседанието на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи”, част „Правосъдие“, което ще се проведе на 9 юни в Люксембург.

Председателството ще представи информация относно напредъка в преговорите с Европейския парламент по проектите на Регламент и Директива за подобряването на трансграничния достъп до електронни доказателства за целите на наказателния процес.

Министрите ще обсъдят приемането на частичен общ подход по предложението за Директива за защита на околната среда чрез наказателно право и за замяна на Директива 2008/99/ЕО. Целта на предложението е да се установят минимални правила относно дефиницията на престъпленията, както чрез актуализиране и допълване на списъка с престъпления, предвидени в Директивата от 2008 г., така и чрез хармонизиране за първи път на размерите на наказанията.

В дневния ред на заседанието е включено приемането на общ подход по предложението за Регламент за изменение на Регламента относно агенцията Евроюст. То укрепва възможностите на Евроюст да изпълнява по-пълноценно ролята си за подкрепа на координацията и сътрудничеството между националните органи, отговорни за разследването и наказателното преследване на тежки престъпления, включително терористичните престъпления. Министрите ще обсъдят и приемането на общ подход по предложението за Регламент за създаване на платформа за сътрудничество за подпомагане на функционирането на съвместните екипи за разследване.

В рамките на заседанието ще се проведе и дебат относно борбата срещу безнаказаността в Украйна. Предмет на дискусия ще бъде предприемането на допълнителни мерки, насочени към осигуряване на по-ефективни действия в областта на правосъдието във връзка със ситуацията в Украйна след руската инвазия.

Изменя се правителственото постановление за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства

Министерският съвет прие Постановление за изменение на Постановление № 31 на Министерския съвет от 2016 г. за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства.

С предлагания проект ще се постигне удължаване до 30 юни 2022 г. на срока за предоставяне на субсидия по допълнителен компонент за ограничена дейност за изплащане на брутните трудови възнаграждения и за начисляване на дължимите осигурителни вноски на служителите в държавните културни институти в областта на сценичните институти въпреки отмяната на извънредната епидемична обстановка и премахването на противоепидемичните мерки. Целта е да бъдат създадени условия организациите плавно да възстановят в пълен обем своята дейност и осигурят средства за изплащане на възнагражденията на щатния персонал, както и на поети ангажименти по доставки на стоки и услуги.

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата. С настоящия проект се цели одобряване на финансова подкрепа на културни дейци и културни организации в размер на 30 000 000 лв. Средствата са предвидени в чл. 1, ал. 5, т. 10.1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г.

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи в размер до 60 373 100 лв. по бюджета на Министерството на отбраната за 2022 г. за осигуряване на плащания по изпълнение на текущи проекти за модернизация на Българската армия.

Постановлението на Министерския съвет е свързано с изпълнението на договори за придобиване на техника и специално оборудване за нуждите на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили и Силите за специални операции. Реализирането на проектите ще допринесе за изграждането и поддържането на способности за предотвратяване, възпиране и отговор на възможните заплахи срещу Република България и съюзниците й и за постигане на националната политика в областта на отбраната.

Необходимите допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната за 2022 г. са в рамките на предвидените средства в чл. 1, ал. 5, т. 7.3 в Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г.

7, 5 млн. лева за подкрепа на млади учени и постдокторанти

Министерският съвет одобри 7,5 млн. лева за изпълнението на първия етап от националната програма „Млади учени и постдокторанти - 2“. Това е половината от общото финансиране за целия период на изпълнение 2022 - 2025 г. Съгласно описаните в програмата критерии средствата се разпределят между 25 държавни висши училища, Българската академия на науките, Селскостопанска академия, Военномедицинска академия, Националния център по заразни и паразитни болести и Националния институт по метеорология и хидрология.

По първия модул на програмата ще се привличат и назначават млади учени, които нямат договор за работа с конкретно висше училище или научна организация. Могат да бъдат подкрепяни и вече назначени асистенти, главни асистенти и докторанти, включително в задочна и самостоятелна форма на обучение, до 10 години след придобиване на първа образователно-квалификационна степен "магистър".

Новоназначените млади учени ще получават възнаграждение от 1200 лв. на месец. Младите учени, вече наети по друг договор в същата организация, ще вземат допълнително от 200 до 600 лв. месечно. И в двата случая са включени средствата за осигуровки за сметка на работодателя.

Модул „Постдокторанти“ е за учени с образователна и научна степен „доктор“ от българско или чуждестранно виеше училище или научна организация, придобита преди не повече от пет години. Те кандидатстват за финансова подкрепа с проектно предложение по актуална научна тема. Проектът трябва да бъде на високо научно ниво, да има детайлна програма и подробен финансов план. Срокът  за изпълнение на проектите е до 24 месеца. С предимство ще се класират постдокторанти, които не работят в конкретно виеше училище или научна организация.

Възнаграждението за новоназначените постдокторанти е от 2000 до 3000 лв. на месец с включени средства за осигуровки за сметка на работодателя и за допълнителни възнаграждения за образователна и научна степен „доктор“. Тези, които са от друга държава или населено място, могат да получават допълнително до 1000 лв. месечно за квартирни разходи.

Постдокторантите, които работят вече в съответното висше училище или научна организация, ще получават допълнително между 300 и 600 лв. на месец с включени средства за осигуровки за сметка на работодателя.

Правителството се разпореди с имоти

Правителството учреди възмездно безсрочен сервитут върху поземлени имоти в горски територии - публична държавна собственост, в полза на „Каолин“ ЕАД. Площта на сервитутната зона е 0,682 дка и е в землищата на с. Лъвино, община Исперих, област Разград и с. Окорш, община Дулово, област Силистра, като засяга горски територии в районите на дейност на Териториално поделение „Държавно горско стопанство Сеслав” и на Териториално поделение „Държавно ловно стопанство Каракуз“ към ДП „Северноцентрално държавно предприятие” - Габрово. По този начин се обезпечава изграждането и обслужването на подземен газопровод за обект: „Директен разпределителен газопровод за захранване на новоизграждаща се производствена мощност на „Каолин“ ЕАД за производството на продукти от индустриални материали в гр. Дулово, Промишлена зона Юг“. Решението е в съответствие със Закона за горите.

С друго решение на Министерския съвет се отчуждават имоти - частна собственост за изграждане на пътен прелез на км 230+320 в рамките на втора фаза на проекта за рехабилитация на железопътния участък Пловдив - Бургас. Имотите се намират в землището на град Карнобат, област Бургас. Средствата за обезщетяване на собствениците, респективно правоимащите лица на засегнатите имоти, са за сметка на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ и се осигуряват по проект „Рехабилитация на железопътния участък Пловдив - Бургас, Фаза 2“, финансиран чрез ОПТТИ 2014-2020. Решението може да се обжалва пред административния съд по местонахождение на имотите в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересуваните лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Отчуждават се имоти - частна собственост в гр. Сливница за изграждането на разделен пост Петърч - Драгоман, който е част от проекта за модернизация на железопътната линия София - Драгоман. Средствата за обезщетяване на собствениците на засегнатите имоти, се осигуряват от собствени средства на Национална компания „Железопътна инфраструктура“, а след подписване на Договора за безвъзмездна финансова помощ по проект „Модернизация на железопътната линия София - Драгоман - сръбска граница: жп участък Волуяк - Драгоман“, ще бъдат възстановени. Решението може да се обжалва пред административния съд по местонахождение на имотите в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересуваните лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Правителството предостави безвъзмездно на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ управлението на имот - публична държавна собственост. Той е разположен на територията на село Веринско, община Ихтиман, Софийска област. Това ще позволи реализацията на национален обект „Модернизация на жп линия София - Пловдив: жп участъци София - Елин Пелин и Елин Пелин - Септември”, участък Елин Пелин - Ихтиман.

Одобрен е проект на меморандум в подкрепа на икономическото сътрудничество между България и САЩ

Министерският съвет прие Решение за одобряване на проект на Меморандум за икономическо сътрудничество за търговски възможности и отговорно бизнес поведение в България между правителството на Съединените американски щати и правителството на Република България.

Меморандумът ще подпомогне икономическото сътрудничество между двете страни, в стремежа им допълнително да подсилят съществуващите между тях връзки, чрез увеличаване на търговското участие и вноса на стоки, услуги и инвестиции от американския частен сектор в България.

С меморандума страните декларират стремежа си към отговорното бизнес поведение, насърчавайки бизнеса да извършва дейностите си в България чрез местна работна сила, поддържайки високите стандарти за защита на околната среда.

Одобрен е проект на Меморандум за разбирателство между българската Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Полската агенция за инвестиции и търговия

Министерският съвет прие Решение за одобряване на проект на Меморандум за разбирателство между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Република България и Полската агенция за инвестиции и търговия, Република Полша.

Меморандумът ще подпомогне развитието на двустранното икономическо сътрудничество между Република България и Република Полша. Като признават стратегическото значение на развитието на малките и средните предприятия за повишаване на заетостта, икономическата и социалната стабилност, страните се договарят да подпомагат предприятията от съответните държави и да установят и поддържат различни форми на сътрудничество.

В Меморандума се предвижда Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Полската агенция за инвестиции и търговия да бъдат партньори в областта на развитието на малките и средните предприятия, като предоставят реални възможности за разширяване на бизнес контактите между предприятията от България и Полша. Двете страни поемат задължения за обмен на бизнес-информация, свързана с търговията, възможностите за инвестиране, политиката и мерките, предприети от всяко от двете правителства за насърчаване на интернационализацията на малките и средните предприятия.

Българската и полската страна ще си сътрудничат при организиране на промоционални прояви в услуга на малките и средните предприятия като размяна на посещения на предприемачи, организиране на участието им в бизнес форуми, конференции, семинари, търговски панаири, изложения, посещения на делегации и други.

България и Армения задълбочават сътрудничеството си в сферата на културата

Министерският съвет прие решение, с което одобри проект на Програма за сътрудничество между Министерството на културата на Република България и Министерството на образованието, науката, културата и спорта на Република Армения в областта на културата за периода 2022-2025 г.

Проектът на програма удовлетворява взаимните интереси на двете страни и съдържа необходимите текстове за развитие на реално възможните взаимоотношения между Република България и Република Армения в областта на културата.

Предлаганият проект на програма регламентира възможностите за сътрудничество в сферата на сценичните и визуалните изкуства, музеите, културното наследство, библиотечното дело, превода, филмовото изкуство и нематериалното културно наследство.

Одобрена е българската позиция за Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“

Министерският съвет прие решение за одобряване на позицията на Република България и на мандата за нейното представяне в редовно заседание на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“, което ще се проведе на 14 юни 2022г.

По време на първия дебат министрите на здравеопазването на ЕС ще обсъдят проекто-регламент, чиято цел е да се създаде европейско пространство за здравни данни. България споделя виждането, че законодателният акт следва да гарантира закрила на личните данни, да поставя ясни изисквания за предотвратяване на злоупотребата с тях и да регламентира вторичната употреба на данни.

В рамките на втората сесия се очаква министрите на здравеопазването да проведат дебат относно предстоящата ревизия на Стратегията на Европейския съюз за глобалното здраве. Документът насърчава необходимостта от изграждане на силна глобална здравна стратегия на ЕС, която да актуализира европейските действия. България ще отбележи, че международните инициативи за сътрудничество в областта на здравеопазването следва да стъпват на основата на доброволно участие, осигурена гъвкавост и предвидимост за държавите членки.

В част „Разни“ ще бъде открита публична сесия във връзка със съвместното писмо на Полша, подкрепена от България, Хърватия, Литва, Унгария, Словакия, Словения, Латвия, Румъния и Естония до Европейската комисия относно преразглеждане на договорите за закупуване на ваксини във връзка с излишъците от ваксини. В търсене на своевременно решение на проблема с излишъка от ваксини, България се присъединява към общото писмо до ЕК, инициирано от Полша, което е съобразено с изразяваните до момента позиции от страната ни. България ще изрази подкрепа и за предложеното в писмото обратно изкупуване от ЕК от държавите членки на излишните дози ваксини. Подкрепата от българска страна за писмото и дискусията, инициирани от Полша, са част от последователните усилия, които полага Министерство на здравеопазването в стремеж към намиране на справедливо решение, отчитащо интересите на държавите членки.

Правителството утвърди Споразумението между България и Румъния за откриването на ГКПП Русе-Гюргево-ферибот

Министерският съвет прие Решение за утвърждаване на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Румъния за откриването на държавната българо-румънска граница на ГКПП Русе-Гюргево-ферибот, подписано на 29 април 2022 г. в гр. Букурещ.

Откриването на пункта е условие за възобновяване дейността на фериботната линия Русе - Гюргево. Очаква се функционирането на линията да спомогне за облекчаване на трафика на българо-румънската граница и за преодоляване на затрудненията на трансграничните превози на пътници и товари между България и Румъния.

Одобрена е позицията на България по дело пред Съда на ЕС

Министерският съвет одобри позицията и даде съгласие Република България да участва по преюдициално дело С-118/22, Директор на Главна дирекция „Национална полиция “ при МВР - гр. София, пред Съда на ЕС.

Преюдициалното запитване е отправено от Върховен административен съд и има за предмет тълкуване на разпоредби от Наказателния кодекс, Закона за Министерство на вътрешните работи и Наредбата за реда за извършване и снемане на полицейска регистрация и тяхното съответствие с Директива (ЕС) 2016/680 относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от компетентните органи за целите на предотвратяването, разследването, разкриването или наказателното преследване на престъпления или изпълнението на наказания и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Рамково решение 2008/977/ПВР на Съвета.

Делото пред Съда на ЕС се отнася до националната правна уредба по отношение на полицейската регистрация и нейното съответствие с чл. 5 от Директива (ЕС) 2016/680, по силата на който държавите членки предвиждат да бъдат определени подходящи срокове за изтриването на лични данни или за периодична проверка на необходимостта от съхранението на лични данни и съответните процедурни гаранции за това.

Одобрена е българската позиция за Съвет „Правосъдие и вътрешни работи”, формат „Вътрешни работи“

Министерският съвет одобри позициите на България, от компетентност на Министерството на вътрешните работи, за участие в заседание на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи”, формат „Вътрешни работи“, което ще се проведе на 10 юни 2022 г. в Люксембург.

Представените пред Министерски съвет за одобрение позиции се отнасят до: Състояние на Шенгенското пространство - доклад за състоянието на Шенгенското пространство и набор от показатели; Предложение за Регламент на ЕП и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС)2016/399 за правилата за режима за движение на лицата през границите (ревизиран Кодекс на шенгенските граници) - приемане на общ подход; Убежище и миграция: актуално състояние в изпълнението на първи етап от поетапния подход - доклад за напредъка; Обмен на мнения по дейността на Агенция Фронтекс - тема на работния обяд; Украйна: преглед на изпълнението на Плана от 10 точки; Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета относно обмена на информация между правоприлагащите органи на държавите членки, заменяща Рамково решение 2006/960/ПВР на Съвета; Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно автоматизирания обмен на данни в контекста на полицейското сътрудничество („Прюм II“).

Правителството одобри позицията на България за редовното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност

Коментари

Новини Варна