IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
България
09:00 | 9 октомври 2023
Обновен: 22:15 | 3 май 2024

Празнуват всички с името Авраам и Ибрахим

На 9 октомври отбелязваме Деня на античната култура и Световния ден на пощата

По материала работи: Слав Велев
Празнуват всички с името Авраам и Ибрахим

Днес църквата почита свети пророк Авраам. Той е считан за един от тримата праотци на Израел.

Като библейски персонаж пророк Авраам играе важна роля в три от световните религии – в Юдаизма е смятан за създател на Завета и олицетворява специалната връзка между еврейския народ и Бога; в християнството е класически пример за безусловна вяра и образец за подражание; за мюсюлманския пророк Мохамед вярата на пророк Авраам разграничава исляма, подчинението на Бог от еврейската тора.

Тези три религии често пъти са обединявани в една група, наречена “авраамически религии”.

Най-важните моменти от житието на свети пророк Авраам са: явяването на трите ангела в Содом (Старозаветна Троица) и жертвоприношението на Исаак, сина на Авраам ( счита се, че това е един от предобразите на Новозаветната жертва на Христос).

За разлика от многото значими персонажи в Стария Завет, пророк Авраам успява да преодолее успешно повечето големи препятствия, с които е осеян житейския му път. Той умира, без да е направил никакъв компромис с представите си за висок морал, чувство за дълг и последователна човечност.

В етимологичен аспект името Аврам произхожда от еврейски и означава “велик баща”, “моят баща е възвишен”.

В последствие името му се променя на Авраам – “баща на множество”, което е красноречиво доказателство, че той ще бъде смятан за прародител на евреите. Основното, доминиращото негово качество е бащинството, както и готовността му да пожертва сина си.

Честит празник на всички именици!

На 9 октомври се отбелязва Световният ден на пощата. На тази дата през 1874 година в Берн е подписан договор за създаване на Всеобщ пощенски съюз. Броят на страните-членки в съюза се увеличава толкова бързо през следващите три години, че името му е променено на Всемирен пощенски съюз през 1878 г. На 1 юли следващата 1879 година и България се присъединява към съюза, а през 1880 г. Княжеството получава първата покана за конференция в Париж и това е началото на официалните международни контакти на българските пощи.

На днешния ден - 9-ти октомври се отбелязва още и Денят на античната култура. Археологическата култура у нас е плътно наситена от антични паметници, които представляват част от огромното наследство на Средиземноморския културен ареал. Интересното тук е, че хронологически в европейската история античните и тракийските паметници принадлежат към един и същ период. Сред един от 10-те антични символи – паметници на културата в България е и Одесос.

Коментари

Новини Варна