Днес църквата почита паметта на света преподобна Параскева или Петка Българска. Петковден е един от големите народни празници, с които българите отбелязват края на топлото време и настъпването на зимата. Той не е само празник в чест на св. Петка като закрилница на децата, но и дава началото на почитта към покровителя на семейството и рода. Народът отбелязва този ден като начало на зимните празници - правят се курбани и сборове. Обредната трапеза включва овче месо, курбан чорба, яхния с праз и сарми.
Днес имен ден празнуват всички с имената Петко, Петка, Петра, Петрана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Паша и Кева. Честит празник на всички именици!
14 октомври е обявен за Международен ден на стандартизацията.
Днес своя празник честват и жителите на град Нови пазар и град Троян.
В исторически план на 14 октомври 1915 цар Фердинанд обявява с манифест война на Сърбия и така България влиза в Първата световна война.
14 октомври 1915 година е една от най-черните дати в българската история. На този ден руски кораби и самолети бомбардират Варна, като нанасят огромни разрушения и жертви. Тези драматични събития обаче години наред бяха скрити от комунистическия режим в България, който представя Русия и СССР като нашите единствени спасители и закрилници. Преди 108 години обаче българите изпитват реално силата на руската „любов“.
Днес се навършват 61 години от "Кубинската криза". Известна и като Карибската криза тя започва на 14 октомври 1962 г., след като американски разузнавателен самолет U-2 прелита над западната част на Куба и прави снимки, от които става ясно, че се изграждат установки за разполагане на съветски балистични ракети със среден обсег на действие от типа SS-4. На 16 октомври 1962 г. президентът на САЩ Джон Кенеди и висшето военно командване на страната получават доклад от американското разузнаване за разполагането на съветски ракети с ядрени бойни глави в Куба. Президентът създава орган за кризисно управление - Изпълнителен комитет към Съвета за национална сигурност, който разглежда различни варианти за отговор от страна на САЩ, вкл. и въздушни удари по съветските установки, масирани бомбардировки над Куба или мащабна военна операция на острова. На 22 октомври 1962 г. президентът на САЩ Джон Кенеди обявява в обръщение към нацията по телевизията, че в Куба има съветски ракети с ядрен заряд, способни да поразят цели в САЩ, и обявява морска и въздушна блокада на острова. Той отправя предупреждение, че ако разполагането на съветски ракети в Куба продължава, това би оправдало ответни военни действия от страна на САЩ.

"Икономическо цунами", "Пистолет срещу бизнеса": Критики срещу Бюджет 2026
Иван Иванов се би мъжки, но загуби на дебюта си в турнир от ATP
Скандал в българския шахмат - грозят ни тежки санкции
Централна прогноза
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри огромен звезден поток
В монголската пустиня издигат „марсиански“ лагер
Тъмната материя се подчинява на гравитационни „кладенци“
SpaceX изстреля в Космоса изцяло турски спътник
БФС прости на Кабаков за изцепката му
Текпетей аут от Лудогорец, оперираха го
Официално: Владо Манчев смени ЦСКА с Миньор Перник
Роналдо отписа свой сънародник в Ман Юнайтед
Тест: Коя емоция управлява живота ви в момента?
Пълнолуние в Телец на 5 ноември – портал към изобилие и сбъдване на желания
Сила на всяка възраст – 3 причини жените да вдигат тежести
Нов нехормонален медикамент при менопауза одобри FDA
Памуклийка – древна билка от помощ при съвременни заболявания
Захарен диабет тип I при деца - хранене и инсулинолечение
В УМБАЛ „Света Марина“ – Варна спасиха петдневно бебе с рядка вродена аномалия
Собственикът на Pizza Hut обмисля продажбата на веригата ресторанти
Християн Мицкоски обвини България в тормоз заради исканията към РС Македония
О’Лиъри към Рийвс: Свалете таксата на пътник
Cadillac сложи космическа цена на своя флагман
Антъни Хопкинс: Вече е модерно да „страдаш“ от нелечими болести
Фантастичен НОЕМВРИ за 3 зодии!
Коментари