Крият рисковете за здравето и природата от ВЕИ перките у нас

Това е тема табу в България, жалват се еколози

Крият рисковете за здравето и природата от ВЕИ перките у нас

Снимката е илюстративна: АРХИВ

Никъде у нас, на официалната страница на официална институция, ангажирана с издаването на разрешителни за изграждането на ветропаркове, няма и дума за вредните въздействия на вятърните турбини върху хората, животните и природата. Това  От отбелязват в прессъобщение от екосдружение "Човек, природа, живот". 

В редица европейски страни има въведено т. нар. правило "10х" според което, минималното разстояние между турбината и жилищата на хората е 10 пъти височината на перката. Дори Федералната агенция по околна среда на Германия има на страницата си изброени вредните въздействия на вятърните турбини. В германските провинции Бавария, Бранденбруг, в Полша, Обединеното кралство и др. страни правилото се прилага. Докато у нас минималното разстояние е едва 500 м. Това обявиха още от екологичното сдружение. Има достатъчно аргументи против разполагането на перки в морето - те съсипват биоразнообразието, вредят на хората, унищожват пейзажа и поминъка, опасни са за националната сигурност. 

Въпросът е защо нашето законодателство не отчита тези практики?

Всеки проект за ветрогенератор на територията на община Вълчи дол да отговаря на правилото "10х", според което, минималното разстояние между турбината и жилищата на хората трябва да бъде 10 пъти височината на перката. Това решение прие миналата седмица Общински съвет-Вълчи дол по предложение на кмета Калоян Цветков. Предложението е по повод жалба на жителка на с. Михалич, чийто дом се намира на по-малко от 500 метра от планирания за изграждане ветрогенератор с височина от 270 м. В мотивите за това решение бяха цитирани европейски страни, които са въвели правилото "10х". Това коментира за Радио Варна Красимира Катинчарова от екосдружение "Човек, природа, живот".

 

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата