IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
България
14:15 | 20 май 2024
Обновен: 03:35 | 26 юли 2024

44 университета не отвориха врати днес в знак на протест

Размерът на заплатите е сред причините за натрупаното напрежение

По материала работи: Слав Велев
44 университета не отвориха врати днес в знак на протест

44 държавни и частни университета, или 2/3 от всички у нас, направиха предупредителен протест днес. Те не отвориха врати и занятия в тях не се провеждат. Размерът на заплатите е сред причините, които взривиха натрупаното напрежение сред преподавателите и ръководството на университетите, съобщава "Нова".

От Съвета на ректорите заявяват, че действията им са и заради липсата на последователна политика от държавата по отношение на висшите училища през последните години.

Междувременно служебният кабинет прие допълнителните общо 80 млн. лева за възнагражденията в държавните висши училища.

Сред университетите, които символично днес не отвориха врати, е и УНСС. С протестни плакати бяха посрещнати единствено студентите, които имаха неотложни дейности като явяването на изпити.

Заявката за протестни действия беше дадена още миналата седмица съвместно от синдикати и Съвета на ректорите. След приетите две постановления на Министерския съвет и отпускането на близо 80 милиона лева, стана ясно, че синдикатите се отказват. Сметката показва, че това ще доведе до увеличението с 290 лева на минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност, което от 1810 означава, че те вече ще получават 2100 лева.

"Освен възнагражденията, което взриви сектора, във висшето образование отдавна липсва дългосрочна политика. Веднага ви давам пример за потребността от политики във висшето образование. Потребна е политиката за връзка между образование и бизнес. Без намесата на държавата, без стимули от нейна страна към фирмите, които осигуряват експерти от практиката в обучението, няма как този процес дългосрочно да продължи”, заяви проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите.

"Ние договаряме с държавата за държавните висши училища. А те са 33 на брой. Както чухте от госпожа Темелкова, повечето от цитираните висши училища, са частни. Така че от тази страна това не е много коректно. Госпожа Темелкова казва за политиките във висшето образование. Тук е мястото да я попитам - тя не знае ли, че е подписала договор управление точно за политиките м областта на висшето образование с МОН. Кой ги прави тези политики”, попита Лиляна Вълчева, председател на синдикат „Висше образование и наука” към КНСБ.

Във Великотърновския университет занятия се провеждат, въпреки че според ръководството ситуацията във висшето образование било хаос.

Пред университета, освен от ръководството, излязоха и представителите на администрацията. Според тях проблемът не е толкова със заплатите, колкото с регламентирането на таксите за студентите.

Протестът беше символичен.

Коментари

Новини Варна