IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 24°
България
16:45 | 6 юни 2024
Обновен: 19:01 | 7 септември 2024

Разрешават ученически екскурзии, само ако има и посещение на музей

Подготвят програма за ремонт на университетски сгради

По материала работи: Слав Велев
Разрешават ученически екскурзии, само ако има и посещение на музей

Снимка: МОН

Ученически екскурзии вече ще могат да се организират, ако включват посещения на няколко обекта, свързани с историята, археологията, културата или природните науки. Тази промяна се подготвя в Наредбата за ученическите пътувания, обяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков във Варна. МОН вече е разработило примерни образователни маршрути, обхващащи цялата страна.  

При изработване на новия модел на финансиране на висшето образование трябва да се променят коефициентите на финансиране на определени професионални направления, коментира проф. Цоков преди участието му в заседание на Съвета на ректорите.

„В момента ножицата между различните направления е много голяма. Не говорим за намаляване на издръжката на студентите по медицина, а за увеличаване на коефициента на издръжка на студентите по педагогически науки, икономика и социални науки. Издръжката, която един университет получава за обучение на бъдещ учител, е два пъти по-малка от делегирания бюджет за ученик”.

България трябва да се отвори като образователна дестинация за студенти извън ЕС, заяви председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова. Като основни проблеми тя посочи признаването на дипломите и бавното издаване на визи, предаде Дарик.

В МОН се работи върху изготвянето на национална програма за ремонти на висши учебни заведения, обяви проф. Цоков.

„Тази година успешно премина втора програма за модернизиране на студентските общежития на стойност 200 млн. лева. Може би е дошъл момент и за програма за ремонт на сградния фонд на висшите училища. Ще оставим проект за нея на следващото редовно ръководство на МОН и на следващия парламент, за да бъдат предвидени средства в бюджета за следващата година.

Според образователния министър българското висше образоване бележи сериозен напредък през последните години.

„Последните 5-6 години има сериозен напредък в различни направления, свързани с научноизследователската дейност, с обучението и реализацията на студентите. Висшето ни образование е различно в сравнение с предходното десетилетие. Публикациите на университетските преподаватели , включени в международните научни бази данни, са се увеличили два пъти за последните няколко години. Неслучайно Софийският университет е сред първите 5 % на най-добрите университети в света.

По време на посещението си във Варна Галин Цоков посети също Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" и Института по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН.

Коментари

Новини Варна