Недопустимо е дейността на Конституционния съд (КС) да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Това каза председателят на съда Павлина Панова в обръщение, излъчено по Българската национална телевизия (БНТ) във връзка с оспорването на законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-вото Народно събрание.
Панова припомни, че действащата пропорционална система не дава възможност, когато съдът, при проверка на изборните резултати, установи нарушения на закона, които биха могли да доведат до промяна на състава на избраното Народно събрание (НС), сам да определи по отношение на кои народни представители тези нарушения водят до незаконност на избора. Това би могло да стане ясно само след изчисленията на Централната избирателна комисия (ЦИК), обясни тя.
Според Павлина Панова, след като на 26 февруари КС е възложил на ЦИК да извърши необходимите преизчисления, от Комисията на три пъти са отправяли различни въпроси, на които съдът е отговарял незабавно. "Въпреки това днес, 10 март, след 18:00 часа КС беше уведомен, че ЦИК продължава да не изпълнява възложената ѝ задача, защото „Информационно обслужване“ е предало на Софийска градска прокуратура предоставените му материали по конституционното дело, ведно с техническите носители и устройствата без разрешението на КС", каза Панова. По този начин се възпрепятства дейността на КС за приключване на делото по оспорване на законността на изборите, заяви тя.
Павлина Панова каза още, че единствено и само Конституционният съд може да извърши преценка на законността на изборите за народни представители и всички държавни органи са длъжни да му оказват пълно съдействие, а не да препятстват дейността му.
Всички материали са изпратени на прокуратурата, съобщиха по-рано за БТА от пресцентъра на „Информационно обслужване“ във връзка с преизчислението на резултатите от парламентарните избори. От националния системен интегратор не дадоха повече информация по въпроса.
По-рано днес в ефира на бТВ председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова заяви, че „Информационно обслужване“ трябва да е готово днес с преизчислението на резултатите след повторното преброяване на бюлетините от оспорените секции. Тя припомни, че тези данни трябва да отидат към Конституционния съд, за да може той да се произнесе.
Миналата седмица „Информационно обслужване“ публикува писмото до Централната избирателна комисия (ЦИК), съдържащо констатации за възможни технически грешки при изготвянето на предоставените им материали.
В края на февруари Конституционният съд възложи на ЦИК да извърши преизчисление в национален мащаб на резултатите от парламентарните избори на 27 октомври. ЦИК гласува определението на Конституционния съд за преизчисление в национален мащаб на резултатите да бъде изпратено на „Информационно обслужване“, за да кажат каква е готовността им и какво е необходимо да въведат съответните данни и да се направят изчисленията, изискани от съда.
След приключване на първото въвеждане бяха установени възможни технически грешки при изготвянето на предоставените ни материали в хартиен вид, посочиха тогава от „Информационно обслужване“.
ЦИК реши да изпрати писмото на „Информационно обслужване“ до Конституционния съд. Тогава заместник-председателят на ЦИК Росица Матева съобщи, че установените възможни технически грешки са разделени в три групи. В първата група са посочени две секции, в които има установени от експертите нулеви резултати за всички партии и коалиции. Във втората група са групирани пет секции, в които са установени нули. В третата група проблем е всъщност установеното от „Информационно обслужване“, че в изпратените на ЦИК 2204 хартиени носители на протоколи в табличен вид от КС има дублиране за 11 секции. Секционните комисии, които са проверени от експертите, са 2193, „Информационно обслужване“ ни пита как и кои протоколи за тези 11 секции да въведе, както и въпросите, поставени във връзка с другите две групи с констатирани проблеми, коментира Матева.
ПП: Трябва да се защити демокрацията, Радев да свика КСНС
В тази кризисна ситуация е наложително президентът на Република България да свика незабавно Консултативния съвет за национална сигурност, за да се обсъди тежката институционална криза и предприемането на неотложни мерки за защита на демокрацията и правовия ред. Това обявиха от „Продължаваме Промяната“ в позиция, изпратена до медиите.
Поводът е обръщението на председателя на Конституционния съд Павлина Панова след информацията, че от „Информационно обслужване“ са предали всички материали по делото за оспорването на законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-вото Народно събрание на прокуратурата.
Софийската градска прокуратура на Делян Пеевски се постави над Конституционния съд на Република България, за да прикрие кражбата и купуването на последните избори, посочват от партията. Според тях тези действия на прокуратурата са пореден опит за намеса в политическия процес, който подкопава доверието в демократичните институции.
Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Ние ги подкрепяме в усилията им да върнат правото там, където му е мястото, заявиха те в позицията.
От партията посочиха още, че категорично осъждат подобни действия и призовават за спазване на принципите на правовата държава, прозрачност и независимост на институциите.
От ПП смятат, че изискването на изборни материали от прокуратурата цели само забавяне обявяването на резултатите от преизчисляването на резултатите от изборите от "Информационно обслужване" в 2204 секции в страната.
Позицията на ДБ
„Призоваваме Конституционният съд да изпълни правомощията си съгласно Конституцията на Република България. Нито една институция, включително Прокуратурата, не може да попречи на това. Законните права и интереси на гражданите трябва да бъдат защитени от Конституционния съд, без той да се огъва под никакъв натиск. Не е налице нито една пречка ЦИК и „Информационно обслужване“ АД да изпълнят задачите, поставени от Конституционния съд. Това се казва в позиция на „Демократична България“.
От ДБ „за пореден път настояват Конституционният съд да публикува всички експертизи по делото за обжалването на парламентарните избори – без изключение“.
„Само така самият Конституционен съд ще се защити от грубите интервенции на прокуратурата и ще изпълни дълга си пред закона. Само така правото на гражданите на свободни и честни избори ще бъде защитено“, се посочва още в изявлението.
„Уважаеми конституционни съдии, имате всички правомощия да изпълните задълженията си и да не позволите прокуратурата на Пеевски да подкопава последните белези на доверие в българските институции. Ваш дълг е да защитите свободата на гражданите и конституционните устои на демократичния правов ред в нашата република!“, се допълва в позицията на ДБ.
МЕЧ поиска незабавни избори
Институционалната криза, свързана с прехвърлянето на отговорността между Конституционния съд (КС), „Информационно обслужване“ и Централната избирателна комисия (ЦИК) е безпрецедентна. Това казаха от МЕЧ в позиция, разпространена до медиите.
От партията поискаха нови избори незабавно и касиране на тези от 27 октомври 2024 г.
Според МЕЧ държавата е в тотален колапс и само нов вот е решението на политическата криза създадена от ГЕРБ, ДПС-тата, „Има такъв народ“ (ИТН) и БСП.
Поводът за позицията им е обръщението на председателя на Конституционния съд Павлина Панова след информацията, че от „Информационно обслужване“ са предали всички материали по делото за оспорването на законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-вото Народно събрание на прокуратурата.
"Възраждане": КС за пореден път наруши Конституцията
Конституционният съд за пореден път наруши Конституцията, казаха от „Възраждане“ в позиция, разпространена до медиите.
Поводът е обръщението на председателя на Конституционния съд Павлина Панова след информацията, че от „Информационно обслужване“ са предали всички материали по делото за оспорването на законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-вото Народно събрание на прокуратурата.
От „Възраждане“ посочват, че остават на позицията си, че „Информационно обслужване“ трябва да бъде заличено като структура.
Коментари