Снимката е илюстративна: Черно море/АРХИВ
Върховният административен съд (ВАС) потвърди, че решението на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно стипендиите за ученици от ромски произход е нищожно. Съдът постанови, че проектът противоречи на принципа за равнопоставеност в образователната система, съобщава БТА.
Решението на ВАС стъпва върху предходни актове на Административен съд – София-град, които също определят, че предоставянето на финансови стимули по занижени критерии само за определена група ученици представлява нарушение на принципа за равнопоставеност.
Върховният съд подчерта, че решенията на КЗД не могат да бъдат в разрез със съдебната практика и че държавните институции са длъжни да спазват влезлите в сила съдебни актове.
Програмата за стипендии, въведена през 2016 г. от Министерството на образованието и науката (МОН) в партньорство с Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ), предвиждаше месечни стипендии от 60 лева за ромски ученици с успех над 3,50. Основната ѝ цел бе насърчаване на тяхната образователна интеграция.
Проектът предизвика разнопосочни обществени реакции. Критиците му го определиха като дискриминационен спрямо останалите ученици, които не отговарят на етническия критерий. Впоследствие съдът нееднократно постанови, че стипендиите нарушават Конституцията и Закона за защита от дискриминация.
С окончателното решение на ВАС остава въпросът как Министерството на образованието и Комисията за защита от дискриминация ще реагират и дали ще бъдат предприети стъпки за възстановяване на неправомерно изразходваните средства.