IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
20:52 | 14 юли 2015
Обновен: 20:27 | 10 май 2025

Москов отстъпи от приватизацията на болниците

Времето й ще да дойде по-натам, нужна е, допълни министърът

По материала работи: Деян Михайлов
Москов отстъпи от приватизацията на болниците

Здравният министър Петър Москов изпревари дебатите в пленарната зала по първото четене на промените в Закона за лечебните заведения и обяви, че няма да държи този текст да остане.

Той припомни, че след едно от заседанията на председателския парламентарен съвет, на което е станало ясно, че предложението е спорно и би забавило приемането на пакета като цяло, са се разбрали идеята да бъде оттеглена.
Обещахме между първо и второ четене да не поддържаме това, нито ще търсим някакъв тип подкрепа за тази глава т.е. времето й трябва да дойде в следващ документ, но съм убеден в нейните мотиви, подчерта Москов.
Спорният текст, който е в проекта за първо четене, предвижда да отпадне забраната за приватизация на лечебни заведения от списъка на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие или обособени части от тях по чл. 3, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, които не са обявени за раздържавяване.

В областите, в които броят на леглата за болнично лечение надвишава конкретните потребности, НЗОК да сключва договори с лечебни заведения, избрани по критерии и ред, определени с наредба на министъра на здравеопазването, предвиждат други промени, свързани с нормативния механизъм за създаването и актуализирането на Националната здравна карта.

В документа е записано центровете за трансфузионна хематология, за спешна медицинска помощ, домовете за медико-социални грижи, в които се осъществяват медицинско наблюдение и специфични грижи за деца, и центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания да подлежат на задължителна акредитация.

За останалите видове лечебни заведения тя ще е задължителна само, ако планират обучение на студенти и специализанти. Въвеждането на задължителна акредитация за посочените лечебни заведения има за цел да повиши качеството на предоставяните здравни услуги, е записал в мотивите си вносителят.

От 1 януари 2017 г. ще се изисква положителна акредитационна оценка като задължително условие за сключване на договор между лечебните заведения за болнична помощ и НЗОК.

Законопроектът предвижда възможност за осигуряването на комплексно медицинско лечение чрез: вливане или сливане на лечебни заведения или обединения , основаващи се на договори за функционални обединения или участие в консорциуми. Получаването на комплексна медицинска услуга има за цел осигуряване на всяка отделна част от цялостния процес на лечение, като по този начин НЗОК да разходва бюджетни средства за лечение на заболяването, а не на отделни негови фрагменти, посочват от здравното министерство.

Предвижда се и създаването на нов вид лечебно заведение - център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, което да се създава и финансира от държавата. Идеята е да бъде осигурена комплексна медицинска услуга за децата с увреждания и подкрепа на техните семейства.

Коментари

Новини Варна