Снимка: БГНЕС
Осем проекта на стойност малко над 1 млрд. лв. са извадени от Плана за възстановяване и устойчивост.
"След разговор с Европейската комисия (ЕК), констатирайки фактическата невъзможност една част от проектите, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) да бъдат изпълнени в срок, беше взето решение да се направи преглед на изпълнението на всички проекти и от плана да бъдат извадени тези, които нямат шансове да бъдат реализирани до август месец 2026 г.", заяви на брифинг в Министерски съвет (МС) вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, информира БГНЕС.
Преди това министърът на финансите Теменужка Петкова обясни, че по отношение на изпълнението на ПВУ е налице огромно закъснение, но за сметка на това пък срокът, който остава до приключването на дейностите по плана е под 18 месеца.
„За мен като министър на финансите ключовият въпрос е свързан с това как да запазим стабилността на публичните финанси и как да не допуснем проекти и инвестиции, които са заложени в ПВУ и е предвидено те да бъдат финансирани оттам да не се допусне те да бъдат финансирани с национално съфининсиране, тъй като това би се отразило изключително неблагоприятно по отношение на бюджета за 2026 г.“, заяви тя.
Финансовият министър отбеляза, че тази тема е изключително важна, тъй като всеки един разход, който би останал за сметка на държавния бюджет, на практика ще рефлектира върху дефицита за 2026 г., което пък е ключово от гледна точка на конвергентните доклади, които към настоящия момент се изготвят по отношение членството на България в еврозоната.
„Поради тази причина от известно време с екипа на вицепремиера Дончев и екипа на Министерство на финансите се води интензивна комуникация с Европейската комисия (ЕК)“, съобщи Петкова.
„Като част от тези усилия ние сме идентифицирали 8 проекта на стойност 1 млрд. и 20 млн. лв.“, съобщи Дончев.
По думите му една голяма част от тези инвестиции ще бъдат реализирани за сметка на друг приходоизточник. Един от проектите, който отпада от НПВУ е изграждането на водоснабдителни мрежи в населени места между 5 и 10 хиляди жители на стойност 300 млн. лв., ще бъде финансиран от Оперативна програма „Околна среда“, каза той и увери, че гражданите по никакъв начин няма да бъдат ощетени.