Любителите рибари и осъществяващите стопански риболов ще плащат повече за разрешителни, ако бъдат приети предложените промени в Тарифата за таксите по Закона за рибарството и аквакултурите. Министерският съвет е публикувал за обществено обсъждане проект за увеличение на таксите, с цел подобряване на контрола и увеличаване на приходите в бюджета.
Таксата за издаване на седмичен билет за любителски риболов на гражданин ще нарасне от 4 лв. на 12 лв. Таксата за месечен билет ще бъде увеличена от 8 лв. на 16 лв., за шест месеца нараства от 15 лв. на 30 лв., а цената за годишен билет за риболов ще бъде повишена от 25 лв. на 50 лв.
Основната причина за актуализацията е, че настоящите такси не покриват разходите за контрол, опазване на рибния ресурс и обработка на документите.
Сравнение със съседни държави показва, че в България риболовните такси са значително по-ниски. В Сърбия например годишният билет струва 150 лв., а седмичният 43,50 лв. В Северна Македония годишният билет е 222 лв.
В същото време, разходите за контрол на риболовните дейности растат. Екипите на ИАРА използват високопроходими автомобили, термовизионни камери, прибори за нощно виждане и други средства, за да гарантират спазването на правилата.
Какво се променя за стопанския риболов?
Таксата за безсрочно разрешително за стопански риболов се увеличава от 20 лв. на 50 лв.
Разрешителното за улов на квотиран вид риба в Черно море скача от 60 лв. на 150 лв.
За улов на рапани таксата нараства от 100 лв. на 200 лв., за миди – 450 лв., а за скариди – 150 лв.