Снимката е илюстративна: АРХИВ
12-класниците държат две задължителни матури, за да завършат средното си образование. Първата е по български език и литература, втората се избира от зрелостниците. Всеки от тях може да се яви и на матури по желание.
И тази година най-малко са подадените заявления за матура по физика. Разкри пред Радио Варна Евгения Костадинова – директор на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН.
Средногодишно след 2022 г. едва около 0.5 на сто от зрелостниците се явяват на зрелостен изпит по физика. През 2024 г., това са направили едва 129 младежи.
Така обсъжданата матура по математика е в интереса на средногодишно около 7.5-8%.
През 2022 г., явилите се на матура по математика са били 7,2%, през 2023 г. – 8.3%, през миналата 2024 г. – 7.8 на сто от 12-класниците.
През тази година заявления са подали 2 372 зрелостници (8.7%), но фактът, че са подадени заявления не означава автоматично, че всички се явяват на матурата, уточни Евгения Костадинова.
Относително устойчиви са тенденциите и в желаещите да се явят на матура по химия, както и по география и история.
Запазва се интереса към матурите по чужди езици и особено към тази по английски език. Именно към матурата по английски език има най-голям интерес. За това обаче има и обяснение, защото около 80% от учениците у нас изучават английски език, каза Костадинова.
През 2024 г. най-много зрелостници - близо 13 хил. (приблизително около 27% от целия набор), бяха избрали като втора заължителна матура английският език. Иначе, също през миналата 2024 г. на задължителната и сигурна матура по български език и литература се явиха 46 923 зрелостници от близо 970 училища.
От тази година 15 на сто от приема „държавна поръчка“ в направленията Администрация и управление и Икономика в българските ВУЗ-ове ще бъде с матура по математика. Догодина – 50%. Това обяви преди дни (във втората половина на месец март) министърът на образованието Красимир Вълчев. От ведомството обмислят това да бъде приложено и за техническите специалности.
В над 20 висши училища се обучават студенти в двете направления. Данни на МОН сочат, че тази учебна година студентите по икономика са над 25 хил., а други около 11 хил. се обучават в администрация и управление.
Също по данни на МОН сега около 8% от студентите по икономика в УНСС са кандидатствали с матура по математика, 1% от студентите в Икономическия университет – Варна и единици в Стопанската академия "Димитър А. Ценов" в Свищов