IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
14:45 | 30 април 2025
Обновен: 06:23 | 1 май 2025

Температури от 2 до 33 градуса през май

Валежите ще са около нормата за месеца

По материала работи: Александър Дечев
Температури от 2 до 33 градуса през май

Най-ниските температури през май в страната ще са между 2 и 7 градуса Целзий, в отделни дни през първата половина от месеца (засега най-вероятно между 11 и 13 май) на отделни места са възможни слани. Най-високите температури през месеца ще са между 28 и 33 градуса, прогнозира Марияна Попова - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), цитирана от БТА.

Средната месечна температура ще е около нормата, както и валежите ще са около нормата за май

Тази година през май се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в по-голямата част от страната е между 16 и 19 градуса, по Черноморието и във високите полета - 15-16 градуса, в планините - от 2-5 градуса по високите части над 2000 метра, до 12-14 градуса в по-ниските места.

В по-голямата част от страната средно месечната сума на валежите ще бъде около нормата.

Месечната норма на валежите е между 50 и 70 литра на квадратен метър, по Черноморието и долината на река Струма - между 30 и 50 литра на квадратен метър, в планинските и припланинските райони - от 70 до 140 литра на квадратен метър.

Май ще започне със студено време за периода, но в средата на първото десетдневие температурите ще са по-високи от обичайните 

Месецът ще започне със сравнително студено за периода време, но температурите ще се повишат и около средата на първото десетдневие те ще са по-високи от обичайните, след което слабо ще се понижат и ще станат близки до климатичните норми. 

Времето ще е променливо, ще има условия и за краткотрайни валежи, и гръмотевици. В отделни дни, с по-голяма вероятност през втората половина на периода, на места явленията ще са интензивни, а валежите - значителни.

Относително по-малко ще са валежите около 3-5 май и към края на десетдневието.

През второто и третото десетдневие сутрин ще е слънчево, а в следобедните часове са възможни и краткотрайни валежи

През второто десетдневие на май атмосферата отново ще бъде нестабилна. Сутрин ще преобладава слънчево време, след обяд - ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, и ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици и с временно усилване на вятъра. Възможни са и градушки. Температурите ще са близки до обичайните.

През първата половина от третото десетдневие тенденцията е да се запази неустойчивостта на атмосферата и променливото време, с валежи, а температурите ще са близки до обичайните.

Към края на месеца по-голяма е вероятността валежите да са малко, температурите да се повишават и да са по-високи от обичайните, информира синоптикът от НИМХ Марияна Попова.

Коментари

Новини Варна