Снимка: БГНЕС
Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите. Инициирането на референдумът е в правомощията на президента и може да го направи, не е незаконно. И второ в правомощията на парламента е да го приеме или не. И в двата варианта ще бъда абсолютно законно, коментира председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов в интервю пред БНР.
"Както написа г-н Трифонов веднага след изявлението на президента, "ние сме в управлението, за да решаваме конкретни проблеми пред държавата, описани в споразумението за управлението, но няма да вървим против принципите си". Така че няма разнобой. Нямаме разминаване, защото сме записали, че ИТН сме за влизането в еврозоната. Смятаме, че пряката демокрация е прекрасен инструмент, който не се използва в тази страна, който би повдигнал нивото на демократична култура на всеки един гражданин. Не случайно сме внесли закон за облекчаване на провеждането на референдуми", каза той.
Той предупреди, че когато "Възраждане" кажат нещо такова, като инструкции и е през нощта, да се погледне дали не грее слънце и не е 12 часа на обяд:
"Хубаво е със скептицизъм да се подхожда към такива изявления. По отношение на "Възраждане" има скептицизъм, те са шумни и толкова неефективни, да ги оставим настрана. Имат право да говорят каквото искат и да докажат, че има инструкции."
А какво показва обръщането на мнението на президента Румен Радев на 180 градуса за еврото - възпрепятства интеграцията, да отидем в сферата на руското влияние или да се разбие управленското мнозинство ,Тошко Йорданов коментира:
"Със сигурност не е да отидем към Русия. Факт е, че има рязко обръщане за месец и нещо. Защо се е получило така не знам. Опитвам се да не съдя хората, включително и президента, защо си е сменил мнението, странно е, но е факт."
Според председателят на ПГ на ИТН, темата за еврозоната е доста шумна и "причината за проблема го създадоха ПП-ДБ":
"До 2021 г. темата си вървеше кротко, влязохме в чакалнята и нямаше истерия, беше отчетено от гражданите за нормален път на България. ПП-ДБ обясниха, че трябва да се случи по един комунистически план. Това събужда съпротива и те си отгледаха изчадие в лицето на "Възраждане", категорични против еврото и не казват защо."
Йорданов с аргументи обори твърденията на Костадин Костадинов за силата на лева и еврото:
"Тази тъпотия с независимия български лев е за хора, които не могат да мислят. Факт е, че при кризи се инвестира в долари, евро или злато. Сигурният валутен актив е еврото, а не лева. За разлика от други държави, ние имаме фиксиран курс към еврото, а в държави като Гърция и Италия, когато влизаха в еврозоната, се получи спекула, но те никога не са били с фиксиран курс. От прибалтийските държави бяха във валутен борд и с фиксиран курс и нямаше спекула при влизане в еврозоната. Ако влизахме в доларова зона, тогава да се замислим дали няма да има спекула, защото доларът не е фиксиран. Ако влезем в доларова зона, спекулата ще е чудовищна, защото курсът не е фиксиран."
Йорданов препоръча на Костадинов да се образова и посочи, че валутният борд дисциплинира бюджетите:
"Най-блестящият пример е, че сме държава с изчерпан бюджет, особено след вакханалията на Асен Василев. Ние трябва да си плащаме на лекари, учители пенсионери и когато държавата няма пари за разходите, единият от вариантите е заем. А те имат лихва и когато държавата е извън еврозоната лихвата на заема е 3 пъти по-висока. Това е простата истина. А нормалният разговор за еврозоната потъна заради истерията на едни недоразумението ПП-ДБ."
И за гласуването във вторник по темата с референдума той заяви, че "управляващите трябва да вършат това, което искат гражданите": "Ако не са обяснили и вземем грешно решение, всички ще си носим последствията."
Според него трябва да се правят референдуми, които не противоречат на закона:
"Дори да се вземе грешно решение, това ще дисциплинира участниците в допитването и на следващия референдум, ще знаем, че сме сбъркали предния път. Хората лесно се крият зад гърба на определени политически сили. Всеки избирател трябва да осъзнае, какво е избирател и че решенията му имат последствия. В Швейцария не се е създала тази култура, неправейки референдуми."
Коментари