Снимка: ГИС/Изпълнителна агенция по горите
Полезащитните пояси на Добруджа масово съхнат поразени от суша, болести и вредители. Защитните съоръжения са с огромно стопанско и екологично значение. Те предпазват почвата от ветрова ерозия и влияят положително върху влажността и регулирането на водния режим, съобщават от Североизточното държавно предприятие.
През 1950 г. са засети хиляди километри полезащитни пояси: редове дървета и храсти, предназначени да намаляват скоростта на вятъра и да спират ерозията. До 1950 г. горещи ветрове от Румъния и Украйна прониквали безпрепятствено в равното Добруджанско плато, изсмуквайки влагата от земеделските култури.
Във връзка с предприемането на мерки за тяхното възстановяване и устойчиво стопанисване ще се проведе работна среща, на която ще бъдат обсъдени регионални мерки за устойчивото стопанисване на полезащитните горски пояси в условията на климатични промени.
Двудневният форум ще се проведе на 28–29 май 2025 г. в гр. Добрич.
Специален акцент ще бъде теренна визита на засегнатите територии, която ще се състои на 29 май (втория ден на конференцията) и ще включва експертни коментари на място, възможност за снимков материал и интервюта с участници от горския и научния сектор, земеделски производители и представители на институции.