Лекари от Пловдив спасиха мъж след заседнала костилка от кайсия

Медиците реагираха със спешна гастроскопия 

Лекари от Пловдив спасиха мъж след заседнала костилка от кайсия

Лекарите от Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ Каспела успешно отстраниха костилка от кайсия, заседнала в горната трета на хранопровода на 53-годишен мъж. Пациентът постъпва в спешния кабинет с остра болка зад гръдната кост и невъзможност за преглъщане, след като погълнал костилката по време на хранене.

Образните изследвания показват чуждо тяло с размер 30×20 mm. Екипът извършва незабавна диагностично-лечебна гастроскопия, при която костилката е отстранена без усложнения. Пациентът е наблюдаван 24 часа и изписан на следващия ден в добро общо състояние.

„Заседналите чужди тела в хранопровода представляват потенциално животозастрашаващо спешно състояние, което крие риск от перфорация на органа, медиастинит или тежка инфекция. Ендоскопското изследване с екстракция на предмета е задължително условие за бързото и успешно възстановяване на пациента,“ коментира д-р Деян Радев, д.м.

Чуждите тела в хранопровода се срещат най-често при деца, възрастни хора и пациенти с неврологични или психични заболявания, но могат да засегнат всеки – особено при консумация на храни с кости или костилки. Симптомите включват болка зад гръдната кост, усещане за заседнала храна, повишено слюноотделяне и затруднено преглъщане на както твърди, така и течни храни.

Специалистите напомнят, че опити за „избутване“ на чуждото тяло с допълнителна храна или течности, както и предизвикване на повръщане, могат да доведат до сериозни усложнения. При подозрение за заседнало чуждо тялов хранопровода е необходим незабавен преглед от специалист и своевременно ендоскопско отстраняване.

Новини

Коментари

вуйна ( преди 1 ден )
пуряк - питайте AI, кво означава тая дума, ако не знаете
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
България
Новини Варна
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата