България отвори нова глава в съвременната си история като направи последните две стъпки за влизането си в еврозоната. Страната ни вече е окончателно приета след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел. Минути след оповестяването на новината не закъсняха и първите реакции на политиците у нас.
Министър-председателят Росен Желязков поздрави България по случай официалното приемане на страната в еврозоната. По думите му правителството е ангажирано с плавен преход към единната европейска валута.
"Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на институциите, партньорите и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Правителството остава ангажирано с плавен и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани", написа в социалната мрежа X премиерът.
"Добре дошла в еврозоната, България! Това написа зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС в Народното събрание Костадин Ангелов в официалния си профил във Facebook, предаде NOVA.
В официалната страница на ГЕРБ в социалната мрежа също публикуваха информация за протеклото гласуване.
"Промяната се случи! Европейският парламент току-що приветства България с "Добре дошли в еврозоната!". Това написаха от "Продължаваме промяната" на официалната си страница във Facebook.
Страната ни се стреми към това още от влизането си в Европейския съюз през 2007 г., пише още в публикацията. Тя продължава с хронологично проследяване на стратегическите стъпки към пълната ни евроинтеграция, извършени през последните години.
"След днешното гласуване вече можем с увереност да заявим, че България е на прага на членството си в еврозоната — ключов етап, който финализира дългогодишния процес по пълноправната европейска интеграция на страната ни. Това е исторически момент, с който се затваря цикълът по присъединяването ни към всички основни механизми и политики на Европейския съюз". Това написаха от ПГ на АПС в официалния си профил във Facebook.
"Ние винаги сме подкрепяли пълноправното членство на България в ЕС – не просто като политически приоритет, а като стратегически избор за бъдещето на страната, за стабилността, развитието и благосъстоянието на българските граждани", пише още в публикацията.
Коментари