На МВР са необходими повече и по-адекватни законодателни инструменти, за да може да противодейства още по-ефективно както на групите на т.нар. локали, така и на детската престъпност като цяло. Това заяви по време на парламентарния контрол министърът на вътрешните работи Даниел Митов, в отговор на въпрос на народния представител Петър Кьосев относно нарастващите противообществени прояви и престъпления, извършвани от малолетни и непълнолетни лица в София, и мерките на МВР за превенция и противодействие, пише БТА.
Според данните на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) между 70-80 % от пълнолетните и непълнолетни лица, извършващи подобни деяния в град София, са известни на полицията. Въпреки това служителите на СДВР често пъти се оказват с вързани ръце, каза министърът на вътрешните работи.
По думите му причината за това е, че законът за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните е приет и обнародван през 1958 г. Въпреки, че през годините законът е променян многократно, същият категорично не отговаря на съвременните реалности и на рисковете на модерното време, допълни министърът.
Даниел Митов съобщи, че МВР активно участва в подготовката на изцяло нов закон за детското правосъдие, за изготвянето на който е създадена междуведомствена работна група, която има задача да извърши анализ на съществуващата нормативна уредба в борбата с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, международните стандарти и добрите практики и да предложи законодателни изменения.
МВР работи по две национални програми за превенция в ранна училищна възраст. През 2000 г. стартира националната програма „Работа на полицията в училищата“, а през 2016 г. стартира програмата „Детско полицейско управление“. Успоредно с индивидуалната превенция, инспекторите от детските педагогически стаи извършват посещение в училищата, срещат се с ученици, родители и учители в рамките на утвърдените национални програми, разясни вътрешният министър.
Относно мерките, предприети от СДВР, вътрешният министър съобщи, че има утвърден план, съобразно който се провеждат специализирани полицейски операции. За периода 28 май до 6 юли са проверени 2385 лица, от които 2534 са непълнолетни, а 658 лица са от криминалния контингент. В проверените са установени 57 забранени вещи или предмети, съставени са 46 акта за установяване на административни нарушения, съставени са 41 предупредителни протокола по член 65 от Закона за МВР, а задържаните лица са 33. Във връзка със случаите на насилие и противообществени прояви от малолетни и непълнолетни лица, извършвани в търговски центрове на територията на град София, е създадена постоянна междуинституционална работна група по проблемите на насилието от и над деца на обществени места в търговски обекти. Изготвен е и план за предприемане на мерки и действия за решаване на проблема, добави той.
Коментари