Асен Василев и Силви Кирилов се сдърпаха за Националната детска болница

Няма да позволя тя да бъде заложник на сметки и интриги, става въпрос за национален приоритет, разгневи се здравният министър

Асен Василев и Силви Кирилов се сдърпаха за Националната детска болница

Асен Василев и Силви Кирилов се сдърпаха за Националната детска болница. Категоричен съм, че няма да позволя детската болница да бъде заложник на партийни сметки. Прави се опит за манипулация. Това заяви министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм на извънреден брифинг в Министерството на здравеопазването.

„Изграждането на Национална многопрофилна детска болница е ключов приоритет. За мен е изключително жалко, че този проект се превръща в инструмент за политически войни“, посочи доц. Кирилов.

Той направи изявлението в отговор на председателя на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.  В събота Василев показа пред журналисти документ, за който каза, че е искане на министъра на здравеопазването към министъра на финансите за включване в бюджета за новата детска болница на почти 1 млрд. лв. за следващите три години. Показанията на лидера на ПП сочат, че са поискани с ДДС, за да бъде напълно завършена болницата. От Здравното министрество посочиха числото 382 млн. евро – също число от документа, но без ДДС, уточнява NOVA.

Числата от документа на МЗ към МФ показват общия бюджет от 382 281 375,22 евро и 458 737 650,27 евро с влючен ДДС. Това са сумите за строителство, оборудване, обзавеждане, проектиране, надзор, но от МЗ обявиха, че те са само прогнозирани. 

Той заяви, че в отправеното писмо до Министерството на финансите е посочена прогнозна стойност за бъдещата детска болница, която е изготвена от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и от международния консорциум IDOM. „Това е независима експертна оценка и тя възлиза на 382 милиона евро без ДДС, но в тази сума е включено всичко – и строителство, и оборудване, и обзавеждане“, каза доц. Кирилов.

Министърът напомни, че споразумението за оказаната безвъзмездна техническа помощ от страна на ЕИБ, е подписано от г-н Николай Борисов, назначен за изпълнителен директор на Здравната инвестиционна компания за детска болница (ЗИКДБ), от правителството на академик Денков, с министър на финансите г-н Асен Василев.

„Реализацията на този проект не може да бъде поставяна под съмнение всеки път, когато политическият дневен ред се променя. Това измества вниманието от същността на проекта – да осигури комплексно лечение за децата в България и след 50 години чакане най-накрая да имаме детска болница“, посочи министърът на здравеопазването и изтъкна, че е присъствал на първата копка на някогашната педиатрия, която така и не е реализирана.

На свой ред г-жа Десислава Малинова, директор на Здравната инвестиционна компания посочи, че докладът с прогнозната стойност е представен от консултантите в началото на м. юни 2025 г.

„Въпреки наличието на тази прогноза, ние сме стартирали и пазарно проучване, в рамките на което ЗИКДБ е отправила покана към всички заинтересовани лица – проектантски екипи, компании и независими експерти, да представят индикативни ценови предложения за изготвяне на инвестиционен проект“, посочи г-жа Малинова.

Тя беше категорична, че не може да се прави сравнение с предполагаеми бюджети, цитирани през годините и настоящата прогнозна стойност, изготвена на база анализ от независими международни експерти.

„Това е проект, който е уникален за България по много показатели. Напомням ви, че говорим за лечебно заведение с повече от 40 специалности, 25 отделения, 450 легла, над 100 дневни поста и с очаквания през нея да преминават около 150 000 деца годишно, равносметката е тази, която е посочена в експертната прогнозна стойност“, каза още директорът на Здравната инвестиционна компания за детска болница.

Позицията на Обществения съвет

Общественият съвет за Национална детска болница също дадоха отговор в своята Facebook страница на изказванията на Асен Василев. Те написаха, че всяка политическа игра с Националната детска болница поставя под въпрос бъдещето ѝ, както и че не са виждали документа, представен пред медиите от лидера на ПП.

„Цената от 4000 евро на квадрат е за сложните и високо оборудвани помещения като хирургия, интензивно отделение и неонатология. Тази цена е изведена от реалните разходи за създаването на най-новите европейски детски болници. 100 млн. лева беше бюджетът, определен от МС преди 6 години за довършването на рушащото се скеле в двора на Александровска болница. То беше с повече от два пъти по-малка планирана разгъната застроена площ, а в предвидените пари не влизаха разходите за оборудване и обзавеждане”, написаха още от Обществения съвет за Национална детска болница.

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата