За една година - спрямо юни 2024 г., стойността на така наречената малка потребителска кошница се е увеличила със 7 процента или с близо 8 лева, и достига 111 лева и 4 стотинки - това сочат данните от ежемесечното наблюдение на КНСБ на 20 основни хранителни стоки и бензина. За близо една трета от стоките в тази кошница цените в България са сред най-високите в наблюдаваната извадка от шест държави в Европейския съюз, сред които Германия, Франция и Нидерландия.
Синдикатът пое ангажимент да прави това изследване в изпълнение на подписан с правителството меморандум, а целта е да се гарантират интересите на потребителите чрез предотвратяване на необосновано повишение на цените на стоките и услугите, обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров:
"Опитваме по този начин да дадем допълнителна информация на потребителя, за да го въоръжим със силата, която той има на пазара, а тази сила е най-голямата, която трябва да бъде задействана. Припомням нашата позиция, че - да, ние смятаме, че контролните и регулаторните органи имат своето място в момента в овладяването на цените и техния неконтролиран ръст и необоснован, но най-силният всъщност е потребителят".
На годишна база рекордьор в поскъпването са ябълките, като цената им расте с 33 процента, следвани от кренвиршите - с ръст от над 28 на сто. При бензина е отчетено намаление на цената през юни тази година спрямо юни миналата година с 8 процента.
Да се въведе изискване на етикета на храните да се посочва цена на производител и цена на вносител, както и Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира заради цените на млечните продукти - това предлага КНСБ.
Коментари