Депутатите приеха на второ четене промените в Закона за висшето образование. Водеща тема в парламента днес беше тази за студентските такси.
Народните представители решиха размерът на таксата за платено обучение да не може да бъде по-нисък от 60% от средствата за издръжка на обучението в съответното професионално направление плюс таксата за студентите по държавна поръчка. Сегашният законов текст изисква тя да е 100% от издръжката. Разликата от 40 на сто ще трябва да съответства и на процентното намаляване на сумите, решиха още депутатите.
Искането на Националното представителство на студентските съвети беше таксите за студентите да не могат да се вдигат с повече от 20% за целия 4-годишен срок на обучение. След срещата с просветния министър студентите обявиха, че са получили принципно съгласие от управляващите. Вместо това предложение, бе одобрено друго - според него таксите на приетите до момента студенти в платено обучение няма да могат да се увеличават с повече от 20% за следващата година, но не и за бъдещите студенти.
Промените в Закона за висшето образование влизат в сила за предстоящата учебна 2025/2026 година.
► Реакциите в парламента
Според критики на опозицията тези текстове няма да решат проблема дълготрайно, а само за студентите, които са започнали своето обучение.
„Догодина, ако отново повишим субсидията рязко, пак ще трябва да обсъждаме какво ще правим”, каза Николай Денков от ПП-ДБ.
„Това би било в полза за студентите, но за университетите няма да е възможно тази такса да бъде фиксирана за целия период”, коментира Андрей Чорбанов от ИТН. И допълни, че в другите европейски държави няма такива клаузи в договорите.
„Държавната издръжка скача, таксите за платеното обучение станаха изключително високи. Затова, след като студентите, представителите на университетите и ректорите, проведоха разговори с нас, трябваше да се обединим около едно число”, коментира Ивайло Попов от „Възраждане”, предаде NOVA.
„Ние гарантираме, че през последващите години на обучение таксите на студентите няма да се увеличават с повече от 20%”, каза Петя Цанкова от БСП.
Министърът на образованието Красимир Вълчев коментира от трибуната на парламента: „Факт е, че решаваме един спешен проблем с този законопроект, а не трайно и дългосрочно. Още през пролетта имах разговор с ректорите на медицинските висши училища и те казаха, че спазвайки Закона за висшето образование, българското медицинско висше образование става неконкурентоспособно спрямо страните около нас. Да, студентите трябва да имат предвидимост, а законът не дава такава. От друга страна обаче, ако сложим ограничение от 20%, рискуваме то да не бъде разходно съобразено”.
След като беше приет Закона Красимир Вълчев благодари на народните представители за бързата реакция и заяви, че се работи по по-трайни решения, които ще бъдат обсъдени с академичната общност и студентите.
„Преди всичко искам да благодаря на народните представители, че приоритизираха и приеха закона за изменение на Закона за висшето образование. Решиха един непосредствен проблем, който трябваше в сравнително спешен извънреден порядък да се разреши“, заяви Вълчев пред журналисти.
Той обясни, че ще се търсят и по-трайни решения, които ще бъдат обсъждани със Съвета на ректорите и Националното представителство на студентските съвети.
Сред планираните бъдещи промени Вълчев очерта няколко ключови теми:
♦ Регламентиране на концепцията за споделени ресурси, която ще позволи на университетите да ползват обща материална база и да формират консорциуми и алианси, включително общи катедри.
♦ Обсъждане на въвеждането на тригодишен бакалавър.
♦ Подобряване на практическото обучение.
Красимир Вълчев разясни и проблема с таксите за платено обучение, който засяга до 10% от студентите.
„Той възникна от нормативната разпоредба, че тези такси се формират от държавната субсидия плюс таксата за студентите държавна поръчка. Тъй като миналата и тази година нарасна значително държавната субсидия, това доведе до ръст на таксите за студентите платено обучение“, уточни той.
Според него приетите промени ще решат проблема за сега приетите студенти, като им дадат предвидимост.
На въпрос дали има отлив на студенти заради таксите, той отговори:
„Да, ние имахме индикации за отлив на чуждестранни студенти при обявяването на високите такси още преди месец и половина“.
Вълчев допълни, че с новите промени българските висши училища, особено медицинските, ще имат възможност за ценова конкуренция.
Относно правомощията за закриване на университети, той поясни, че това е възможно само ако дадено висше училище не осъществява учебен процес в рамките на 6 месеца. „Към момента нямаме основания да предложим закриването на което и да е висше училище на това основание“, каза Вълчев.
След изявлението на Вълчев думата взе и един от протестиращите студенти. „Вие знаете, че нашето искане на протеста пред Софийския университет беше понижение на таксите с 50%. Това не беше постигнато. Другите ни искания бяха да имаме предвидимо и сигурно образование“, заяви Александър Танев от Юридическия факултет на СУ.
„Да, за заварените случаи, тоест за студентите, които вече са записали, се намери временно, надявам се да е временно, решение. Приоритет за нас е такова решение да има за всички студенти“, каза още той и подчерта, че студентите настояват за поемане на ясен политически ангажимент за създаване на промени, които да направят образованието сигурно, предвидимо и качествено за всички.
Коментари