IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 18°
България
17:51 | 23 юли 2015
Обновен: 00:36 | 5 октомври 2024

Печатницата на БНБ се готви да емитира евро

Валутният борд остава до присъединяването ни към еврозоната

По материала работи: Деян Михайлов
Печатницата на БНБ се готви да емитира евро

Валутният борд ще се запази до присъединяването на България към еврозоната, заяви подуправителят на Централната банка Калин Христов

 

Започва процес по сертифициране на печатницата на БНБ за печатане на евро банкноти, заяви по време на изслушването си от Бюджетната комисия подуправителят на Централната банка Калин Христов, който е номиниран за втори мандат от новоизбрания гуверньор на БНБ Димитър Радев.

 

По думите му България трябва да се подготви по-добре за влизане в еврозоната и безпроблемно да замени валутата си.

 

Валутният борд ще се запази до присъединяването на България към еврозоната, каза още подуправителят на управление "Емисионно“. Самият Христов се очаква да ръководи управление "Емисионно“ за втори пореден мандат.

 

Той ще се съобразява с концепцията на управителя на БНБ Димитър Радев, чиято основна цел е приемането на еврото. Това изтъкна кандидатът за втори мандат по отношение на критиките към него, че не фаворизира членството на страната в еврозоната.

 

"Европейският надзорен механизъм е част от еврозоната и няма спор по този ангажимент, по тази стратегическа цел на правителството и страната като цяло", заяви Христов и по отношение на идеята първо България да влезе в банковия съюз, а след това и да приеме еврото.

 

По негови думи първо трябва да се вземе политическо решение, а едва след това - и самите технически и експертни решения.

 

Настоящият подуправител на управление "Емисионно“ коментира и стратегическото развитие по присъединяването към валутния съюз. По негови думи България първо ще се присъедини към ERM-2 посредством запазване на курса на българския лев спрямо еврото към 1,95583 лв. за едно евро.

 

"След като се присъединим към ERM-2, ще поддържаме нулева волатилност, т.е. запазване на курса спрямо еврото, така както беше при балтийските държави“, уточни още Христов.

 

В отговор на въпрос относно правилата за избор на банки, в които държавните дружества съхраняват парите си, приети, когато Калин Христов бе министър на финансите в служебното правителство на Георги Близнашки той поясни, че валутните резерви ще бъдат управлявани, както досега, т.е. по-консервативно и по ясни правила и пълна прозрачност при съобразяване с европейските и световни практики.

 

По думите на Христов са са съблюдавали концентрацията и риска за държавните фирми, а не за банковата система. Той припомни, че се е било решено минимум 4 банки да обслужват едно държавно дружество, а не да има концентрация.

 

В тази връзка Христов каза, че парите на държавните фирми не са били основният източник на финанси на КТБ. „Това го заяви и председателят на временната комисия за КТБ Десислав Атанасова“, допълни той.

 

Припомняме, че мандатът на Калин Христов изтича на 23 октомври 2015 г. и поради тази причина номинацията му за втори мандат се издига сега, съгласно процедурите в Закона за БНБ.

Коментари

Новини Варна