Протести обхващат страната през следващата седмица

В понеделник КНСБ ще протестира срещу бюджета

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

КНСБ и основните ѝ синдикални организации ще проведат протестна акция на 24 ноември, понедленик, от 12:00 ч. пред Народното събрание. Проявата ще се проведе под мотото „НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!“ и цели да постави на дневен ред необходимостта от справедлива политика по доходите и защита на работещите в публичните сфери.

Синдикатът настоява за 10% хоризонтално увеличение на възнагражденията, законодателни промени за насърчаване на колективното трудово договаряне и прекратяване на противопоставянето между различните професионални сектори. В рамките на процедурата по приемане на Бюджет 2026 КНСБ иска допълнителни 61,9 млн. евро за недофинансирани структури в държавната администрация и транспорта.

За сектор „Държавно управление“ са необходими 11,7 млн. евро, а за транспорт – 50,1 млн. евро, включително средства за субсидиране на БДЖ, „Български пощи“ и градския транспорт в София, Варна и Русе.

Следващата седмица са планирани още няколко протеста. На 26 ноември Федерация „Земеделие и горско стопанство“ на КТ „Подкрепа“ ще протестира пред Министерския съвет с искане за достойни заплати.

На 27 ноември Медицинска федерация „Подкрепа“ ще демонстрира пред Народното събрание срещу липсата на механизъм за устойчиво и ефективно повишаване на доходите в здравеопазването, въпреки задълбочаващата се кадрова криза.

На 20 ноември служителите на Националния статистически институт вече проведоха протест с искане за увеличение на заплатите, по-добри условия на труд и прекратяване на публичния натиск и необоснованите атаки срещу държавните служители.

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата