3 месеца на високи цени на горивата сред началото на иранската криза се оказаха достатъчни да променят нагласите на българския пазар към електромобилите, показва традиционната справка на Automedia.bg за регистрациите в МВР. След като през първите пет месеца у нас бяха регистрирани 1980 нови превозни средства с електрическо задвижване, само през юни са добавени още 1396. Ако гледаме само леките коли (M1 и N1), чисто електрическите машини са 2696, или рекордните 9.4% от целия пазар у нас. Това е повече от целия им брой за миналата година - 2860. В края на 2025 делът на BEV бе само 5.2%. На практика в момента почти всяка десета продадена нова кола у нас е на ток, пише AutoMedia.
Българският пазар върви към най-силната година в историята си
Пазарът като цяло се е устремил към нова рекордна година - за първото полугодие новите регистрации на леки коли са 28 791, с 2090 повече от същия период на миналата година (+8%). Предишният месец е бил най-силният юни в историята, с 5941 регистрирани нови автомобила. Големите поръчки на МВР са само част от обяснението за този растеж.
В същото време делът на китайските марки, който растеше неумолимо в последната година, сега за пръв път намалява - от 7.5% в края на май до 7.2% сега. Междувременно още два нови китайски бранда навлязоха на българския пазар.
Марките с най-голям ръст
Тъкмо марките от Китай са с най-големия ръст на годишна база: Foton - 486%, Dongfeng - 892%, и MG Motor - цели 20 600%. Но Foton и MG едва започваха доставките за България преди година, а и предлагането при Dongfeng бе все още оскъдно.
Между отдавна представените на българския пазар марки, най-голям растеж имат... Lamborghini и Ferrari (съответно +225% и +144%). Но при тях, разбира се, става дума за двуцифрени числа. Между по-големите пазарни играчи, най-сериозно е увеличението при Geely (+159%), Volvo (+133%), Honda (+119%) и Forthing (+115%). С над 50% ръст в регистрациите са също Fiat, Lexus, Opel, Great Wall (GWM) и Mazda.
Alfa Romeo продава по-малко коли от Ferrari
На обратния полюс - с най-голям спад - е представляваната от "Силвър Стар" Ineos, с 82% по-малко продажби (само една кола при 11 преди година). Печално изглеждат нещата и при Alfa Romeo, с 47% спад и с по-малко продажби от Ferrari. С около една трета са намалели регистрациите на Isuzu, Cupra, Seat и Jeep. От големите играчи съществен спад имат Renault (-22%) и Dacia (-23%), които тази пролет обновиха ключови модели, в първия случай, и цялата си гама, във втория. Но и при двете марки тенденцията в последните два месеца е силно възходяща.
Китайски бюджетен модел е с най-голям скок спрямо 2025
Между пазарно значимите модели, Aeolus Shine на Dongfeng е с най-голям ръст на годишна база - 1372%, следван отблизо от Opel Frontera - 1326%. С трицифрено увеличение на регистрациите са Citroen C3 Aircross (+913%), Volvo XC60 (+698%), Renault Symbioz (+365%), Dacia Bigster (+224%), Hyundai i20 (+183%) и Forthing T5 Evo (+122%).
С най-голям спад на годишна база е Renault Clio (-65%), което смени поколенията в началото на тази година. Съществено са се свили регистрациите при Dacia Jogger (-46%), Dacia Sandero (-43%), Toyota RAV4 (-33%), Skoda Kamiq (-29%) и Skoda Octavia (-26%).
Вижте nай-продаваните модели на всяка марка ГАЛЕРИЯTA

Родените през тези 4 месеца се хвърлят с главата напред в любовта
Дрон навлезе във въздушното пространство на Молдова и предизвика пожар
Японски учени разработват експериментална ваксина „против стареене“
Невероятен експеримент: AI определи биологичната възраст на учен на 32 години
Археолози откриха случайно 4000-годишна „гробница на гиганти“ в Сардиния
Огромен тунел, изсечен в скала, открит под Йерусалим: Произходът му остава мистерия
Арда тресна Локо Сф и утежни ситуацията на тима на Любо Пенев
Треньорът на Септември Сф след дебютния успех: Победата ще ни даде криле
Ясен Петров каза защо Спартак Вн загуби от Септември Сф
Никола Цолов за Формула 1: Заслужавам шанс, но в този спорт няма нищо сигурно
Таро карта за 18 август, вторник - Глупакът
Дневен хороскоп за 18 август, вторник
3 карти разкриват какво ви очаква през септември
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
Защо все още няма надеждни образни маркери за психични разстройства?
Най-сладката смокиня не е най-богатата на полезни вещества
Топ 5 летни процедури с минимално възстановяване
Jideytro (зидезамтиниб) на GSK получи одобрение от FDA за ROS1-позитивен рак на белия дроб
ЕК дава фискална гъвкавост за инвестиции в енергийна сигурност до 2028 г.
Как скрити потоци петрол от Близкия изток държат цените под контрол
Stellantis патентова врата, която превръща хечбек или седан в пикап
Кристиано Роналдо и Джорджина Родригес: любовта, която започна в Gucci и стигна до най-интимната сватба
Коментари