Министър-председателят Бойко Борисов запозна премиера Дейвид Камерън с охраната на държавната ни граница, която е и външна за Европейския съюз.
Камерън посочи, че е силно впечатлен от ефективността на охраната и коментира, че страната ни може да бъде давана за пример за спазване на шенгенските критерии, съобщиха от правителствената информационна служба.
"Важно е Европа да има сигурни външни граници и тук, в България се вижда, че премиерът и правителството са изключително ангажирани с този въпрос. България има морска граница, има и сухопътна граница с Турция, която охранява, и смятам, че това е реален пример как нещо, ако е истински приоритет, може да бъде постигнато. Трябва да продължим да ги подкрепяме в тези важни задачи, които изпълняват. Европейските държави, изправени пред нарастващия мигрантски поток, трябва да се поучат от България как да подобрят външния си контрол", каза той.
Борисов изтъкна, че гледаме изключително отговорно на задълженията си като държава-член на ЕС. "С предприетите мерки гарантираме сигурността не само на българските, но и на европейските граждани", подчерта той.
Двамата премиери пристигнаха днес с хеликоптер на ГКПП Лесово и обходиха изграденото на българо-турската бразда инженерно съоръжение (ограда от бодлива тел - бел.ред.), чиято цел е да спира мигранти, опитващи се да преминат незаконно на територията ни и в ЕС. При инспекцията си те бяха съпровождани от старши комисар Стоян Иванов, зам.-директор на ГД "Гранична полиция".
Борисов и Камерън отново подчертаха необходимостта от солидарност и обединени действия на всички държави-членки за спиране на мигрантската вълна и преодоляване на кризата в Европа.
Двамата премиери коментираха, че това може да стане при решаване на проблемите при техния първоизточник, чрез подкрепа на усилията на Турция за овладяване на бежанските потоци и чрез ефективно прилагане на сключените реадмисионни споразумения с ключови трети държави.
По-късно, при посещение в регионалната дирекция на "Гранична полиция" в Елхово, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев представи пред британската делегация създадената организация за контрол на границата, системата за видеонаблюдение, както и другите предприети мерки за възпиране на нелегалните мигранти, за тяхната проверка и регистриране.
По данни на МВР, през 2015 г. са задържани 29 308 незаконни мигранти. 5150 бежанци са получили статут.
Охраната на българо-турската граница е подсилена с допълнителен брой служители, включително на Фронтекс и специализирани патрули. Продължава изграждането на инженерното съоръжение по границата.

Късмет и любов за три китайски зодии от 10 до 16 ноември
"Блуждаеща планета" поглъща околната материя рекордно бързо
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Сабаленка и Рибакина ще спорят за титлата във Финалния турнир в Рияд
Орела за грешника за Добруджа: Тази глупост граничи с не знам каква простотия!
Рибакина е на финал на Мастърса при жените
Божинов надъха Левски за дербито: Вярвам, че ще станете шампиони!
Дневен хороскоп за 8 ноември, събота
Пало санто – срещу негативна енергия и за уют в дома
Уран преминава в Телец на 8 ноември – старото отпада от живота ни
Фрути акценти в маникюра – модерни за всеки сезон (+снимки)
Епидемия от самота и отсъствие на принадлежност мъчи съвременния човек
Приемът на мелатонин се свърза с повишен риск от сърдечна недостатъчност
Доц. д-р Красимира Христова с международно признание на световния форум по хипертония в Китай
Мобилни екипи на Националния център за психосоматика осигуряват психологична грижа за пациенти с тежки заболявания в София
Ванс ще е кандидатът за президент на републиканците за следващия мандат, според Рубио
"Блуждаеща планета" поглъща околната материя рекордно бързо
"Президентът на мира" е истинска благословия за акциите в отбраната
Новото BMW i4 M60 е с половин секунда по-бързо от M3
8 храни, които да ядете на закуска за по-дълъг живот
Венера в Скорпион - какво очаква зодиите?
Коментари