Опасността от терористични атаки в България е по-висока след взрива на летище Сарафово през 2012 г. Атентатът тогава отне живота на петима израелски туристи и един българин - шофьор на автобус, пише 24chasa.bg.
Според стратегията за противодействие на радикализацията и тероризма, която правителството прие в сряда, атентатът е поставил България във фокуса на световната общественост, но и в полезрението на терористичните организации като възможна сцена за нападения. Затова вероятността за атаки от широк спектър международни терористични организации и отделни терористи се окачествява като “сравнително по-висока от тази преди атентата”, пише в документа. Според него има и заплаха от активност на самостоятелно действащи терористи, които също може да подготвят нападения. Допуска се и възможност българи да участват в подготовка или осъществяване на тероризъм. Най-реалните рискове и заплахи за България възникват като следствие от активността на терористични групировки с потенциал в глобален план като ИДИЛ, “Ал Кайда” и други.
Бедността и социалната изолация сред някои общности у нас увеличават уязвимостта им към радикални религиозни или други идеологии. Като значим рисков фактор за вътрешните аспекти на средата за сигурност е посочена достъпността в интернет на радикална пропаганда, под чието влияние отделни българи можело да поемат пътя на тероризма. Сред международните рискове, които може да повлияят върху радикализацията у нас, са посочени големият брой европейски, включително и от Западните Балкани, чуждестранни бойци в различни екстремистки и терористични формирования, нелегалните мигранти и обучението на българи в чужди религиозни образователни центрове.
Според плана за изпълнение на стратегията през 2016 г. ДАНС трябва да изготви методика за установяване на сайтове за екстремистка пропаганда. Междуведомствена работна група трябва да създаде нормативна база за противодействие на изказвания и послания, подбуждащи към омраза, по интернет и в медиите. Ще се разработи и концепция за изграждане на интегрирана национална система за видеонаблюдение. Планира се и създаване на единна електронна система за регистрация на гости в местата за настаняване. През 2017 г. трябва да е готов и национален център за обучение на служители, ангажирани с противодействието на тероризма.
Коментари