Болниците да не са АД и да не се регистрират по смисъла на Търговския закон, а по отделен нормативен акт, създаден специално за тях. Този вариант обмисля комисия в Министерството на здравеопазването, пише "Монитор".
Идеята съобщи зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков по време на дискусията "Здравната реформа - проблеми и перспективи пред развитието на доходите, заетостта и достъпа до здравни грижи", която се проведе в София вчера.
Той уточни, че промяната ще се отнася само за университетските и областните лечебни заведения с принципал здравния министър, както и общинските болници. За отделен закон, създаден специално за тези категории лечебни заведения, се обявиха и от КНСБ.
Тази идея лансираме вече пета година най-сетне Министерството на здравеопазването се заинтересува и проумя, че тя е много по-добра, отколкото всички болници да са търговски дружества, но да се издържат от средствата в обществения фонд, каквато се явява Националната здравноосигурителна каса.
Такъв бил модела в страни като Германия, Франция и Белгия.
Това поясни за изданието д-р Иван Кокалов – председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването и член на Надзорния съвет на НЗОК. Така контролът ще бъде по-ефективен, няма да се разпиляват средства само за заплати, мотивира се той. Според него сега в здравеопазването лобито на търговците е много голямо.
По думите му предстои да се обсъжда отново дали лечебните заведения трябва да формират печалба, работейки с публични средства, които би трябвало да са предназначени само за лечение. Ако лечебните заведения не са търговски дружества, контролът ще бъде по-ефективен, категоричен е д-р Кокалов.
Обмисля се регистрирането на болниците по специален закон да става така, както този въпрос е уреден във Франция, Германия и Белгия. Там не се изисква да формират печалба, ако работят изцяло в обществена полза, както например работят лечебните заведения, собственост на общините, на вероизповеданията или на фондации.
Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически. При съгласието Ви, ние ще създадем бисквитка на компютърът ви, която ще бъде запазена следващите 7 дни.
Dnes.bg

Мечка се появи в жилищен район в Карлово
КАТ глобява шофьори с неподходящи за зимата гуми от днес
Самолетите F-16 ще бъдат готови да охраняват въздушното ни пространство до 2028 г.
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“
Гонят Димитров, ако останем капо в квалификациите
Ще ударим ли пак дъното? България докосва брадясал антирекорд
Левски взима екзотичен футболист, превърнал се в кошмар за ЦСКА
От Суперлигата напират за звезда на Лудогорец
Седмична нумерологична прогноза за 17 – 23 ноември
„ЙОШУКУ“ – Японското изкуство на манифестирането от Азуми Учитани
4 вкусни рецепти за Коледните пости
Нумерологична прогноза за 15 ноември
Повече от половината хора с диабет в света остават недиагностицирани
Изкуствен интелект ускорява създаването на синтетични антитела
Нарушеният слух в бъдеще може да се лекува с…виагра?!
Повишена функция на щитовидната жлеза при деца - на какво може да се дължи?
Банка ДСК: Не просто следваме иновациите – създаваме ги
Сривът при технологичните акции, крипто разколебава търговците на дребно
Каква е разликата между мокър и сух съединител
Горим мазнини и намаляваме кръвната захар с това упражнение в седнало положение
4 зодии, които са непредсказуеми
Коментари