Близо 180 държавни служители разследвани за корупция

Само един чиновник уволнен за конфликт на интереси

Близо 180 държавни служители разследвани за корупция

179 дела срещу подкупни държавни служители са образувани само в Софийската градска прокуратура (СГП) от април 2014 до април 2016 г.Със заповед на главния прокурор Сотир Цацаров на 18 март 2014 г. е създаден регистър на корупционните престъпления. 365 досъдебни производства са въведени в него към момента, сочи статистиката на СГП. Някои от тях са започнали преди пролетта на 2014 г., пише „24 часа“.

 

Осъдените за рушвет в София от началото на 2016 г. с влязла в сила присъда са петима. За сравнение през цялата 2015 г. те са 23-ма. За сметка на това прекратените дела поради липса на доказано престъпление са 99. През 2014 г. - 66, от началото на 2016 г. - 26.

 

Причината - не са събрани доказателства за съд. Една от трудностите, с които се сблъскват прокурорите и полицаите, които разследват подкупните държавни служители, е нежеланието на жертвите да съдействат.

 

Жалват се, че някой им е поискал рушвет, но когато се стигне до подаване на писмен сигнал, се отказват. Разберат ли, че след като официално се оплачат, а не “само на маса пред приятели”, им предстои да се явяват като свидетели пред разследващите и в съда, те предпочитат да продължат да се “отчитат”, казват прокурори.

 

 “Все още хората или нямат доверие в полицията и прокуратурата, или вярват, че без да е необходимо да полагат усилия и да вземат активно участие, органите на досъдебното производство ще разкрият корупцията и ще задържат извършителите”, сочи анализ на корупционните дела.

 

В масовия случай свидетелите променят показанията си. Проблем е и, че често авторите на сигналите не са лично засегнати, а подават информация за познати.

 

Според годишния доклад на прокуратурата най-много сред разследваните за корупция са полицаи, уличени за дребни рушвети. Служителите на МВР са и най-многобройната група, които отказват подкупи.

 

Един-единствен чиновник е бил уволнен през 2015 г. заради конфликт на интереси. Това става ясно от доклада за дейността на инспекторатите, подаден до министър-председателя Бойко Борисов.

 

Изпратени са обаче още 20 сигнала до комисията за установяване на конфликт на интереси.20% ръст на проверките заради сигнали за незаконни действия на чиновници отчитат за миналата година инспекторатите към министерствата и агенциите. През 2015 г. са постъпили 944 сигнала за незаконно действие на чиновници спрямо 723 през 2014 г. Намаляват обаче сигналите за корумпирани служители в администрацията. През миналата година те са били 40 спрямо 47 за 2014 г. и 67 за 2013 г.

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата