Преди няколко дни открих, че платформата, позната на обществеността под името "Google Play", предоставя свободен достъп на хората от всички възрасти до хазартни игри, под формата на приложения, съвместими с операционната система за смартфони и таблети Android. Става дума за симулации на игрални автомати, рулетка и игри с карти (покер и блек джек).
Първосигнално започнах да обмислям реалната ситуация, в която ученици и малолетни деца започват да си играят на тези мини ротативки и как впоследствие свършват в казината... Това ме стресна, накара ме да се замисля дали производителите на този игрален софтуер имат правото да разпространяват игри с хазартно съдържание?
В официално становище на Държавната комисията по хазарта, председателят Огнян Митев заяви, че тези игри "са с развлекателен характер" и поради това, че "не се изплащат печалби те не могат да бъдат считани за хазартни". Тоест не нарушават Закона за хазарта. Но това прави ли ги безопасни?
Психологът и психотерапевт Диана Гинова смята, че нещата са много по-сериозни, отколкото изглеждат. Неиният дългогодишен опит в лекуване на зависимости показва, че хазартната зависимост е почти нелечима.
Според нея, възможността едно приложение да тласне децата към казината е напълно реална, но много зависи в каква среда се намират. "Ако мама и тате играят белот вкъщи и се показват в ситуации, в които се залага (състезания, мачове и пр.), това става пример за детето", разказа психологът. По нейни думи, същото би могло да се случи и в обкръжението на децата – приятелите в училище, ако те залагат, този навик може да се прехвърли в разбиранията за забавления на детето.
Какво всъщност става в училище?
Г-жа Лили Йонкова е учител по литература в столична гимназия. Тя заяви, че проблемът с хазарта в училищата е изключително голям. "Виждам как се размятат карти и монети в час и в междучасията по коридорите, но няма какво да направя като преподавател", разкрива с притеснение тя. Нейните тревоги са, че във всички учебни заведения в страната проблемът със "Сварката" е налице. Същтото важи и за хазартните игри, под формата на приложения.
Г-жа Йонкова е притеснена също за това, че учителите са безсилни да противодействат на тенденцията - учениците сами да си създават опасни пороци. "Понякога, когато картите са пред очите ми, ги хващам, късам ги и ги изхвърлям. Обяснявам на децата, че това им вреди. Същото правят и колегите. Понякога събираме и телефони". Но когато учителите предприемат такива действия, те биват възприемани като злодеи от учениците, което според преподавателите влияе зле на учебния процес.
А сега накъде?
Съветът на психолога Диана Гинова към родителите на деца, занимаващи се с хазарт, е да им обърнат сериозно внимание по темата. Възможно е подрастващите да усещат липса на родителско присъствие и затова да търсят нещо, за което да се хванат и да бъдат сигурни.
"Това е отчайващо хващане за нещото, което могат да контролират – това е едно фалшиво усещане за контрол", смята психологът. - В този случай зависимостта се явява отдушник – всеки път, когато се появи напрежение, се появява нуждата от игра". Както знаете, в хазарта нищо не зависи от фактора играч. Той е там само, за да разбърка вероятностите и да спре една от тях.
Конкретната вреда, която симулациите на хазартни игри и действителните такива могат да причинят, е предпоставка за развиване на хазартна зависимост – патологично разстройство, свързано с хазарт. Според информация, спусната от Министерството на здравеопазването за "Хазарт и хазартна зависимост", реалните и онлайн залагания могат да доведат до изключително зловредни навици.
"Хората, които страдат от хазартна зависимост, може да загубят всичките си спестявания, може да се въвлекат в престъпления (кражби, подправяне на чекове, злоупотреби свързани с пари), за да си набавят нужните суми пари за техния "навик". Много значими взаимоотношения и работата могат да бъдат загубени от пристрастените към хазарта", коментират от МЗ.Лекуването на такава зависимост започва с поставянето на дистанция между хазартната среда и пациента.
"Трябва да се действа рязко – ограничаване на ресурсите, да няма 50 ст.", категорична е Диана Гинова. Според нея проблемът трябва да се признае колкото се може по-бързо пред личността на самия пациент, но това за съжанение се оказва най-трудното."Занимаващите се с хазарт са интелигентни", смята психологът. Повечето игри в казината изискват голяма доза мислене. А когато директно се зададе простичкия въпрос дали човекът има проблем със залаганията, веднага се появяват поредици от готови отговори и оправдания. "Много е трудно да пробиеш до същината в такива ситуации", с тревога отбеляза Диана Гинова.
dnes.bg
Коментари