IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
14:47 | 4 септември 2016
Обновен: 13:33 | 17 май 2025

Има ли работа за бежанците в България?

Близо 60 души са започнали работа от началото на годината

По материала работи: Слав Велев
Има ли работа за бежанците в България?

Близо 60 бежанци са успели да намерят работа у нас от началото на година. Мигрантите работят предимно като фризьори, продавачи, шивачи. А месечните им възнаграждения достигат до 1500 лева. Какво друго работят бежанците и има ли работа и за тях разказва репортаж на Bulgaria ON AIR.

 

Ако за много бежанци страната ни е транзитна държава към по-добрия свят, то за други се оказва място, където искат да останат и намерят препитание. Исмаил Муса е от Судан. Идва в Българя през 2009 г. Половината от пътя минава пеша. Отива в Италия, но през 2013 г. се връща отново тук. В Судан се е занимавал със земеделие, сега работи като продавач в магазин за дрехи.

 

Исмаил успява да намери работа чрез Агенцията за бежанците. От началото на годината те са помогнали на 50 мигранти да намерят препитание. Още 8 са получили нов шанс с помощта на Бюрото по труда. Легална работа могат да търсят всички, които имат статут или документи за самоличност. 

 

"За съжаление нивото на образованост на тези хора не е високо. Повечето са или без образование или с основно. Има работа за всякакви хора и ние непрекъснато получаваме запитвания от различни работодатели. Заплащането, което се предлага от фирмите, е между 500 и 1500 лева. И то имайте предвид, че това са работни места, отказани от български граждани. Чак тогава работодателят се обръща към нас," обяснява Анна Андреева, директор  на „Социални дейности и адаптация“ към държавната агенция за бежанците.

 

Работодателите търсят търговци, фризьори, шивачи, персонал в заведения за бързо хранене, автомонтьори, служители за колцентровете и дори в големи заводи за производство на дограма и мебели. Предимство е образованието и владеенето на български език.

 

Ахмед е от Сирия. Идва в България преди 23 години, за да търси по-добро бъдеще. Сега има хранителен магазин.

 

"Тук имам всичко, семейство, деца. По- хубаво от България няма.Те всички идват тук и казват, че са сирийци,но не е така. Не са бягали от войната. Те търсят по- добър живот. Не идват с виза, влизат ей така през границата. Дават си паспорта и обикаля Европа без проблеми", казва Ахмед.

 

От Агенцията за бежанците не могат да кажат колко са останалите у нас бежанци и колко от тях работят.

 

dnes.bg

 

Четете още България и Австрия ще работят за създаването на изнесени центрове за регистрация на мигрантите

 

Коментари

Новини Варна