Мигрантската криза, икономическият растеж и общият енергиен пазар ще са сред приоритетите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Ръководителят на националния център по подготовка Любомир Иванов ще обсъжда в естонската столица Талин работата на т.нар. "Тройка" - Естония, България и Австрия.
Председателството и на трите държави беше изместено с шест месеца напред заради решението на Великобритания да напусне Съюза.
За първи път в новия формат се обсъждат приоритетите по време на председателството на Съвета на Европейския съюз, което страната ни ще поеме от Естония и ще предаде на Австрия. Според Любомир Иванов, който ръководи националния център за подготовка, приемствеността по ключовите теми е изключително важна. Затова в Талин той ще постави въпроса за въвеждането на т.нар. "интелигентни граници":
Защото един от големите проблеми в ЕС и въобще в Европа е, че е много трудно да се ориентираме кои са наистина хората, които се спасяват от тежки кризи и кои се възползват от ситуации, включително, представяйки съвършено погрешна информация.
Иванов обърна внимание на твърдата позиция на Австрия по темата за миграционната криза:
Синята карта, която донякъде наподобява концепцията за зелена карта в САЩ, само че в по-сложна конфигурация, тъй като ЕС е все пак съюз, а не е единна държава.
Чувствителността на Австрия и Естония по енергийните теми ще направи ключова темата за свързаността:
В сравнение с много страни от ЕС, които отдавна са развили колективност, реверсиране и прехвърляне на енергийни потоци от една посока в друга, страните от Централна и Източна Европа, по някакви причини, имат по-голямо предизвикателство, особено ние.
За подготовката на българското председателство, което ще е през първата половина на 2018 година, ще бъдат проведени редица обучения на кадри. Също така ще бъде извършен основен ремонт на редица сгради, сред които НДК.
БНР
Четете още: Ще обучават чиновници за председателството ни на Съвета на ЕС
Коментари