България е в челната тройка по фетална и неонатална смъртност в Европа и е една от страните с най-висок процент раждания чрез секцио - 42%. Държавите, които предлагат продължаваща акушерска грижа на бременните жени, имат по-добри показатели за смъртност и травматизъм при бебета и майки, отколкото тези, които следват други модели. Данните бяха представени по време на конференцията "Съвременна наука и практика при физиологичното раждане", информира "Дарик". В нея се включиха над 150 български акушерки и медицински специалисти. По време на форума повече от 10 учени от цяла Европа запознаха българските специалисти с научно доказани практики за грижа за раждащите жени.
Конференцията се организира от европейски проект за изследване в областта на науката и технологията. Продължаващата акушерска грижа води до намаляване на преждевременните раждания, до по-малък брой интервенции по време на раждането, по-малко цезарови сечения, и по-малко фетална, неонатална и майчина смърт.
Става дума за модел, при който акушерките се грижат за бременната, както по време на бременността, така и по време на раждането, а и след него.
Коментари