Даренията на фондации, компании и частни лица през 2016 г. възлизат на над 96 млн. лева, показват данните на Българския дарителски форум за тенденциите и обемите на дарителството и корпоративната социална отговорност.
Спрямо 2015 г. обемът на даренията намалява с 11% или с почти 12 млн. лева, показва статистиката.
За трета поредна година най-големите дарители в страната остават фондациите - с дарени над 52,8 млн. лева. Приоритетните им сфери на действие са образование и наука, детско и младежко развитие, социална подкрепа, общностно развитие.
Бизнесът е на второ място по дарения с общ обем в размер на над 34,1 млн. лева. Спрямо предходната 2015 г. се отчита спад от 26% в даренията на фирмите. Предпочитаните от тях сфери за подкрепа са близки до тези на фондациите - образование и наука, детско и младежко развитие, социална подкрепа, култура и изкуство.
Частни лица са дарили над 8,5 млн. лева през миналата година, като се увеличават с около 2 млн. лева на годишна база, отчита Българският дарителски форум. Почти две трети от парите те са насочили към здравни каузи, а останалата една трета се разпределя за социална подкрепа и дарения при бедствия и аварии.
Важна промяна през 2016 г. настъпи за дарителите на храни – през втората половина на 2016 г. бяха гласувани промени в Закона за данък добавена стойност, с който се регламентира хранителното подпомагане чрез механизма „хранителна банка“ и се осигурява възможност за данъчни облекчения за дарителите на храни при ясни процедури и правила. Промените влязоха в сила от месец януари 2017 г., затова ефективността на механизма за данъчни облекчения при дарения на храни ще се проследи в следващата година.
От Българския дарителски форум посочват, че все още има нерешени законодателни промени, свързани с регламентиране на доброволчеството, липса на единни ставки за данъчните облекчения за дарителите за различни каузи.
Коментари