България заема едва 49-о място сред сто страни в индекса на консултантска компания на най-прозрачните имотни пазари в света, отбелязва dnes.bg.
Позицията поставя страната ни в групата на полупрозрачните имотни пазари. Пазарът на недвижими имоти у нас е третият по непрозрачност в Европа, като след България са само Украйна и Беларус, съответно на 69-о и 88-о място.
Сърбия се намира на две места преди България и е поставена на 47-а позиция, а имотните пазари в Гърция, Турция и Румъния също са класирани преди този в страната ни и заемат съответно 43-о, 41-о и 29-о място.
Консултантската компания е оценила страните в категории като инвестиционно представяне, пазарни основи, регулаторни и правни системи, процес на сделките, устойчивост. Всяка категория получава оценка от 1 до 5, като 1 е най-високата оценка, а 5 – най-ниската.
България получава най-ниска оценка за инвестиционно представяне от 4,1, а най-висока за процес на сделките – 1,8.
Прозрачността на имотните пазари в света постепенно се подобрява, като 85% от тях показват по-добри резултати, сравнено две години по-рано, когато беше публикуван последния индекс на консултантската компания.
Има усещане, че очакванията на инвеститори, наематели и общество като цяло са по-високи от действителната степен на промяна, отбелязва консултантската компания.
Великобритания, Австралия и САЩ са най-прозрачните имотни пазари в света, което запазва доминацията на англоговорящите страни. Европейските пазари с развити технологии като Холандия и Швеция също попадат в челото на класацията, съответно на шесто и десето място. В топ десет намират място и Франция, Канада, Нова Зеландия, Германия и Ирландия.
Много страни в тазгодишното допитване показват значително подобрение на резултата си, като те не са съсредоточени само в един регион. Мианмар се изкачва бързо в класацията в резултат на започналия неотдавна период на отваряне и показва най-съществено подобрение на имотния си пазар през 2018 г. Холандия, Индия, Дубай и Тайланд също постигат силен напредък.
Най-непрозрачният имотен пазар в света е Венецуела, следвана от Либия, Сенегал, Мозамбик и Кот д’Ивоар.

Европа се стресна от оръжията на Путин: "Русия е заплаха за сигурността ни"
България е шеста в Европа по жени в науката и предприемачеството
Протест пред Съдебната палата след убийството на момче в мол в София
€620 минимална заплата и по-високо майчинство – какво се променя в Бюджет 2026 (ВИДЕО)
Квантовата връзка излиза в Космоса: Европа изстрелва спътника Eagle-1
Извънземните светове могат сами да произвеждат своята вода
Фантастиката става реалност: „Кораб на поколенията“ ще помогне на хората да напуснат Земята
В Антарктида откриха „капсула на времето“ на 6 млн. години
Тежка раздяла! Мота извива ръцете на Лудогорец
Халанд е основната трансферна цел на Реал Мадрид
Лесно предястие: Рулца с пушена сьомга
Признаци на токсичната връзка: как да я разпознаем и как да се справим
Изберете дърво и вижте какво разкрива за вас
Има ли връзка между метаболизма и сексуалната активност?
3 мистични билки, които се използват в медицината и днес
Стартира кампанията „Цената на красотата“ срещу рисковете от нерегламентирани естетични процедури
Хроничният стрес и зачатието – как кортизолът променя овулацията и сперматогенезата?
Лагард: Има спешна необходимост от укрепване на еврозоната и нейната икономика
България е шеста в Европа по жени в науката и предприемачеството
Рекордни оценки, но какво още ни казват графиките за технологичните гиганти
Изоставени луксозни коли беше разграбени, след като се появиха в интернет
Почина звезда от „Принцът на Бел Еър“, изиграл младия Уил Смит
Хелоуин хороскоп за всяка зодия
Коментари