Националният музеен комплекс, който е по-известен с името „Българския Лувър“, ще бъде открит на 24 май 2015 г. Това каза пред журналисти в Министерския съвет министърът на културата Вежди Рашидов. Запитан в какво състояние е сега сградата, той каза: „Като си отивах, беше в добро състояние, аз си го снимах“. В сайта на Министерството на култура е пусната анкета, като се очакват предложения за кратко име на музея.
Сега най-често на парцела му викали Квадрат 500. „Квадратът е художествена форма, 500 е абстракция“, обясни Рашидов. „Всички музеи имат къси имена – Прадо, Тейт, Лувър, Дорсе. Не е нужно да е разказвателно, като например „Българска роза от долината на Карлово“. Трябва да е нещо късо, разбираемо на всички езици. Но аз няма да го кръщавам. Хората трябва да кажат какъв да им е музеят“, допълни той.
От анкетата досега излизало, че най-харесваното предложение за музея е Квадрат 500. Сградата е абсолютно завършена, има и Акт 16, гарантира министърът.
На днешното си заседание министрите гласуваха за обединението на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство в София в новия Национален музеен комплекс. За управлението на новата структура, която ще се управлява от един директор, до 30 януари ще бъде изработена концепция, посочи Рашидов.
Щатната бройка на служителите няма да се намалява, но те ще са под една шапка, за да има по-професионално управление, допълни той.
"Българският Лувър" е един от най-значимите проекти в сферата на културата, финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 г. Стойността на проекта е над 27 млн. лв., от които по оперативната програма са отпуснати 23 млн. лв. Националното финансиране е малко над 4 млн. лв. Изпълнител на проекта е „Главболгарстрой“ АД.
Припомняме, че през лятото бившият министър на културата в правителството на Пламен Орешарски Петър Стоянович заяви, че Националният музеен комплекс може да заработи наесен.
През лятото на 2013 г. министърът на културата заяви, че заради липсата на художествени произведения, които да бъдат изложени в "Лувъра", музеят няма да отвори врати през лятото. Проверка на Министерството на културата тогава показа, че липсва яснота не само какви експонати ще бъдат изложени в музейния комплекс, но и че не е извършен подробен план за конструкцията му отвътре.
Рашидов коментира днес и състоянието на Ларгото – археологическият комплекс в центъра на София, където в момента разкопките са покрити с найлони. След като репортерите му направиха забележка, че там освен неестетичния вид сега растат и гъби, министърът коментира: „Сигурно има, и патки ще плуват“.
Припомняме, че в момента комплексът е временно консервиран, тъй като беше наводнен преди няколко месеца, а процедурите на Министерството на културата за възстановяването му се провалят няколко пъти.
До два – три месеца трябвало да се избере изпълнител за окончателното експониране на обекта, в противен случай може да бъде загубено еврофинансирането за комплекса от 16 млн. лв. (б. р. по оперативна програма „Регионално развитие“).
Рашидов коментира и искането на музиканти 40% от музиката в ефир да е българска. „Сигурно имат право, но това означава промяна на Закона за авторското право“, каза той. „Аз съм също да има българска музика“, каза Рашидов.
Още икономически новини четете в Investor.bg

Някои китайски марки коли ще изчезнат от пазара в Европа
Съвети за хранене през зимата
Баница с ориз, спанак и подправки
България, Сърбия, Испания и Австрия: Разбиха международна наркогрупа
Кога ще се случи следващото лунно затъмнение
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Барселона - Айнтрахт Франкфурт
Байерн Мюнхен - Спортинг Лисабон
Ман Юнайтед размаза Вълците, Бруно блести на "Молиню"
Милан обърна Торино с шоу и дубъл на Пулишич
Дневен хороскоп за 9 декември, вторник
Поверия за ангелската дата 12/12
5 хитри трика, за да ухае домът на Коледа
От България до Южна Корея – истински истории от една българка в Далечния изток
Холтерите като устройства за дистанционен мониторинг
Хранителен режим при атеросклероза
Как влияе на психиката работата от вкъщи?
Инсулинова резистентност и метаболитен синдром – как са свързани?
Wall Street записа спад дни преди последното заседание на Фед за годината
Някои китайски марки коли ще изчезнат от пазара в Европа
И. Шнабел от ЕЦБ подкрепя прогнозите за повишение на лихвите
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Принц Джордж, принцеса Шарлот и принц Луи с първа кралска изява от 6 месеца насам
Седмичен любовен хороскоп 8-14 декември
Коментари