IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 18°
Икономика
15:20 | 7 февруари 2022
Обновен: 18:42 | 17 май 2024

Вафлите бъкат от палмово масло и сухо мляко

Това става ясно от доклад на „Активни потребители“

По материала работи: Ставри Таргов
Вафлите бъкат от палмово масло и сухо мляко

Вафлите са пълни с хидрогенирани палмови мазнини, сухо мляко, познатите Е-та и индустриални съставки. Десертите съдържат средно около 15 съставки, от които сладки са 2 – 4. Преобладаващата компонента, съвсем не изненадващо, е захарта.

Усреднено около 50-60% от теглото на вафлите са въглехидрати, а максимумите надхвърлят 70%. Това става ясно от доклад на „Активни потребители“ след проучване на 31 марки вафли на различни български и международни производители.

При вафлите няма регулаторните изисквания, но проучването показва, че някои производители влагат и други естествени и изкуствени подсладители, като малтодекстрин, изомалт, стевия, малтитол и др. Крайният резултат от многото въглехидрати е високата енергийна стойност на продукта, на 100 грама се падат около 500 калории.

Палмовата мазнина е навсякъде, съдържа се в 28 от общо 31 марки. В 5 от тях палмовата мазнина е основната компонента на вафлите. Използва се, защото е евтина, с приемлив вкус и технологични свойства. Но хидрогенирана мазнина съдържат повишено количество канцерогенни съединения с произход от палмовото масло.

 В 29 от 31 вафли се съдържат преработени млечни суровини като сухо мляко, млечен протеин или фракции от него, лактоза (млечна захар), суроватка и др. Проверка на етикетите показва, че една марка няма изписан какъвто и да е Е номер, който е идентификация за вложените в храните технологични добавки. Производителите на вафли използват малка хитринка, те изписват пълните имена на технологичните добавки, а спестяват по-кратките Е номера.

Иначе те пак са там. Така добре познатият емулгатор лецитин е Е322, подобният по свойства полиглицерол полирицинолеат е Е476, цветната и вредна кармелизирана захар е Е150, Е965 (малтитол) и Е953 (изомалт) са индустриални подсладители, Е160 (бета каротин) е добре познат от други храни оцветител, а Е202 е стандартният консервант, изписван във вафлите като калиев сорбат.

Според проучването много от съставките са излишни. Често производителите влагат индустриални съставки, които не допринасят с нищо за хранителната или вкусовите характеристики на вафлите. Обикновено функцията на тези компоненти е технологичен подобрител или просто евтин пълнеж, заместващ естествените, по-скъпи суровини.

Във вафлите предпочитаните заместители са нишестетата (царевично, пшеничено, картофено), млечните съставки, за които писахме по-горе, и индустриално получените производни на нишестета, като декстроза, малтодекстрин, глутен и др. Различни нишестета са вложени в 15 от общо 31 марки, а малтодекстрин/декстроза - в 11, пише "Монитор".

Коментари

Новини Варна