Fitch потвърди кредитния рейтинг на страната ни

Fitch потвърди кредитния рейтинг на страната ни

Fitch потвърди кредитния рейтинг на страната ни

Fitch потвърди кредитния рейтинг на страната ни

Fitch Ratings потвърди дългосрочния и краткорсрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута, съобщават от агенцията. Дългосрочният рейтинг на страната в чуждестранна валута остава ВВВ-, а в местна – ВВВ, със стабилна перспектива. Краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута също е потвърден на F3.
“Стабилната перспектива отразява оценката на Fitch, че възходящите и низходящи рискове за рейтинга в момента са балансирани. Основните фактори, които поотделно или заедно биха могли да доведат до положителни рейтингови действия, за изпълнението на ключови структурни реформи в бизнес средата, образованието, здравеопазването, което ще засили тенденцията на растеж и постепенно ще доближи страната към средното равнище на доходите в Европейския съюз”, се посочва в съобщението на рейтинговата агенция.
Основните рискове, които биха предизвикали негативна преоценка на рейтинга, са свързани с макроикономически или геополитически шок, който да влоши икономическата ситуация в страната, или събития, които биха подкопали традиционно силните страни на България в подкрепа на рейтинга – отклонение от бюджетните цели или поява на нестабилност в банковия сектор.
Рейтинговата агенция посочва обаче, че събитията в банковия сектор през последните седмици не са от системен характер и не застрашават валутния борд. В съобщението на агенцията обаче се посочва, че те отразяват слабото корпоративно управление, което отслабва бизнес средата. “Банковият сектор е добре капитализиран, ликвиден и печеливш, а необслужваните заеми са достигнали своя връх”, посочва агенцията.
Същевременно растежът в България е потиснат в сравнение с други държави със сходен рейтинг. “По-добрите перспективи пред потреблението на домакинствата следва да подкрепят растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1,6% през 2014 г., който да се ускори до 2,5% през 2015 г. на фона на по-силната икономическа активност в еврозоната, основен търговски партньор на България”, прогнозира Fitch.
Остават обаче структурните проблеми, които възпрепятстват по-силни темпове на растеж, които да подкрепят по-бързото сближаване на България със западните стандарти на живот. Икономиката преживява и най-дълбоката дефлация, свързана отчасти с тенденциите при цените на енергията и храната.
Агенцията констатира също така, че брутният държавен дълг на България е 18,9% от БВП през 2013 г. – вторият най-нисък в Европейския съюз (ЕС) и по-малко от половината от средното ниво за държавите със сходен рейтинг (40% от БВП).
В съобщението се посочва още, че дефицитът остава стабилен, като се очаква леко разширяване през тази година – година на нови избори. Агенцията обаче прогнозира, че след това дефицитът ще се приближи до средносрочната бюджетна цел от 1% от БВП. “България поддържа значителен буфер под формата на фискален резерв на стойност около 7,5% от БВП през април 2014 г.”, посочва Fitch.
България регистрира излишък по текущата сметка в размер на 1,8% от БВП през 2013 г. при отрицателна средна стойност от 1,4% на индикатора за останалите държави със сходен рейтинг. От Fitch прогнозират леко понижение на баланса по текущата сметка през 2014 – 2015 г., което отразява подобрението във вътрешното търсене и покачването на вноса. Размерът на текущата сметка, наред с продължаващото акумулиране на чуждестранни активи от местните банки ще подкрепи свиването на нетния външен дълг на страната и през 2015 г. той ще съответства на средното ниво в категорията ВВВ.
Членството в ЕС е в основата на политическата и институционалната рамка на България, пише още в съобщението на агенцията. Въпреки това и последният доклад на Европейската комисия съгласно механизма за сътрудничество и проверка подчертава няколко институционални области, където напредъкът е недостатъчен, например независимостта на съдебната система и противодействието на корупцията, пише dnes.bg.

Новини

Коментари

Икономика
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата