IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
10:39 | 4 април 2018
Обновен: 22:00 | 14 май 2025

Откриха мъртъв глиган в Силистренско

Смъртта на прасето не е причинена от заразна болест

По материала работи: Пламен Янков
Откриха мъртъв глиган в Силистренско

Във връзка с публикация за открит труп на диво прасе, открито в Силистренско, Българската агенция по безопасност на храните предприе спешни мерки за установяване на евентуалната причина за смъртта на животното.


Отчитайки факта, че трупът е намерен в близост до румънската граница, както и твърденията в медийни публикации, че най-вероятно се касае за заразна болест, усилията на агенцията бяха насочени към проверка, за да се отхвърли или потвърди съмнението за евентуална зараза от класическа или африканска чума по свинете. 


При извършените на място оглед и аутопсия служителите на Областната дирекция по безопасност на храните в Силистра не констатираха симптоми на заразно заболяване. 


Взетите и изпратени проби бяха изследвани в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София. В резултат на изследването категорично се доказа, че смъртта на прасето не е причинена от заразна болест, съобщиха от пресцентъра на БАБХ.


След аутопсията и вземането на пробите превантивно трупът на прасето беше загробен, а мястото е обработено с дезинфектанти.

 

Черно море

 

Коментари

Новини Варна