IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
11:02 | 4 февруари 2020
Обновен: 06:22 | 7 юни 2025

Нямало как да откажем да внасяме отпадъци от Европа

България обаче изнасяла много повече, отколкото приемала

По материала работи: Пламен Янков
Снимка ЕЛИ МАРИНОВА

България изнася много повече  отпадъци, отколкото внася, но няма как да забраним да приемаме смет от Европа, защото останалите страни ще откажат на горят нашия боклук, смята екоминистърът Емил Димитров.

 

Той обаче е категоричен, че оттук насетне боклук ще влиза на наша територия само по регламент.


"Останалото ще бъде връщано още на пристанищата. Ако дадена фирма си позволи да докара нещо нерегламентирано веднъж, след това, каквото и да се опита да внесе, то ще стои на пристанището до контейнерите със задържан боклук, докато той не бъде премахнат. Превозвачите да внимават какво внасят, защото то ще се връща за тяхна сметка", категоричен е министърът пред Нова тв, цитиран от dnes.bg.

 

Той смята, че не трябва управите на всички населени места у нас да чакат "София да им изчисти".

 

"Влезлите в България количества боклук никак не са малко. И сега започват да се освобождават масово от тях, за да не носят отговорност", смята Димитров.

 

Екоминистърът коментира и темата с водната криза и отбеляза, че има населени места у нас, които осигуряват водоснабдяването си чрез нелегални водопроводи.

 

Той настоява да бъдат сложени водомери и на местата, където в момента липсват.

 

"Ще искам те да се проверяват през 10 дни. Единствената цел е не да накажем някого, а водата да стигне за цялата година. Тя не трябва да се източва за няколко месеца и после да се задава въпросът: "Къде ми е държавата?", категоричен е екоминистърът.

Коментари

Новини Варна