IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Общество
12:00 | 29 април 2021
Обновен: 13:56 | 17 май 2024

Над 1 млн. българи са защитени от COVID-19

При лекарите вече е постигнат имунитет

По материала работи: Ставри Таргов
Над 1 млн. българи са защитени от COVID-19

 


„Потвърдените случаи на COVID-19 в страна до момента са 402 497. Заедно с ваксинираните минават 1 милион. Над 1 милион българи са защитени към настоящия момент от COVID-19". Това заяви министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов. По думите му при лекарите вече е постигнат колективен имунитет.

Запазва се положителната тенденция за спад в процента на новите случаи

„Това, което постигнахме до момента, показва само едно - правилният път, по който трябва да вървим заедно, обединени в битката срещу COVID-19. В крайна сметка не трябва да бъдем скромни. Постигнахме изключително много в сравнение с други държави в борбата с пандемията”, каза още той.

„Ние, българите, си връщаме все повече и повече нормалния живот. Постигнахме го благодарение на всички и благодарение на спазване на мерките. Това го постигнахме заради усилията на всички, заради разбирането, заради спазването на мерките. Затова искам да благодаря на всички българи, за това, че носеха маски и, че ни повярваха”, посочи Ангелов.

„Постигнатата заболеваемост за 14-дневен период от 332 на 100 хиляди ни поставя на 18-то място в ЕС. По този показател на Балканския полуостров сме на 6-то място. По смъртност сме на 2ро място след Унгария в ЕС. Ние сме с 21 на 100 хиляди души. На трето място сме на Балканите след Босна и Херцеговина и Северна Македония”, посочи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По думите му в 10 области в страната са със заболеваемост под 300 на 100 хиляди души. Само 7 области са със заболеваемост между 400 и 500 на 100 хиляди души. „Хубаво е, че седмичната положителност на тестовете продължава да спада и се движи под 10 процента.

И хората, приети в интензивни отделения и смъртността спазват тази тенденция”, посочи той и призова за отговорно поведение, което ще ни доведе до щастливи празници и продължаване на тенденцията за намаляване на заболеваемостта.

„На двуседмична база имаме намаляване на новозаразените с 42 процента, на едноседмична – с 23 процента. Смъртността на двуседмична база е 16 процента, на едноседмична – 17 процента – т.е., имаме доста сериозно намаляване през последните 7 дни”, заяви проф. Венцислав Мутафчийски.
„Намаляват и хоспитализациите, въпреки че в големите болници най-вероятно това ще се усети по-отчетливо по-нататък, ако се запази тази тенденция”, каза още той.

Проф. Венцислав Мутафчийски коментира и вероятните причини за ситуацията с коронавируса в Индия.

„Като първа причина за случващото се там наблюдателите сочат фалшивата увереност - породиха се слухове, че индийското население е невъзприемчиво на вируса, че хората там са резистентни.

Като втора причина се очертава градското изселване поради локдауна в големите градове, особено собствениците на рикши се връщат по родните си места, което води до разпространение на вируса”, заяви той.

„Следваща причина,която се посочва, е това, че локдаунът умори индийците. Помните как полицаи биеха с пръчки всеки, който е излязъл. В края на краищата поради сериозен спад на икономиката, мерките се освободиха, което доведе до нови случаи. Четвърто - дългото затишие.

След като преживяха една първа вълна, следваше затишие - както беше при нас миналото лято, което доведе до неносене на маски и неспазване на мерките", обясни още Мутафчийски.

По време на редовния брифинг на здравните власти стана ясно, че на 10 май ще бъде отворена електронната система и хората ще могат да получат избраната от тях ваксина срещу COVID-19.

„Към момента извършените ваксинации са 775 601. До дни с този темп на имунизация можем да надминем 800 хиляди ваксинирани български граждани. Най-много използвани дози са тези на Pfizer, следват AstraZeneca и Moderna. Ваксинациите се извършват основно в лечебни заведения, където има разкрити имунизационни кабинета”, посочи председателят на Националния ваксинационен щаб професор Красимир Гигов.

Запитан относно информацията за разработвано лекарство на Pfizer срещу COVID-19, проф. Ангелов коментира: „Нямаме информация, но ЕС започна инициатива с 3 големи компании, които са в подготовка на медикамент, който съдържа антитела, атакуващи вируса.

България е заявила участие, предвидени са средства в бюджета. В момента, в който имаме такъв тип одобрено от ЕМА за такова антитяло, ние веднага ще го осигурим на българските граждани”.

„Към днешна дата можем да си позволим да се отворят заведенията”, каза още той. И подчерта, че веднага може да се реши друго, ако се налага. „Не се притесняваме да вземем популярни или непопулярни решения”, добави проф. Ангелов.

Той обяви, че днес ще бъдат издадени заповеди, които са свързани с извънредната епидемична обстановка и нейното продължение. „Ще забраним влизане от Индия и още няколко държави, за да не поставим под риск хората от нашата страна". И допълни: „Призовавам заради Индия всички български граждани да бъдем разумни и да продължим да спазваме мерките дотогава, когато постигнем колективен имунитет".

„Изчакваме заповедта за начините за влизане в страната ни, но антителата не са критерии, по който ще може да се влиза в у нас без налагане на допълнителни мерки, карантина и изследване. Не мисля, че има страна, която го е въвела и която ще го въведе.

Причината е, че там интерпретацията на резултатите е най-несигурна. Има различни методики с различни показатели”, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„Много често и мен ме питат приятели какво означава 4 или 1 200 – много често и аз не знам”, коментира той.

„Наличието на антитела – по-високо или по-ниско невинаги съвпада с реалността. Много често зависи от това в какъв период се намираме и каква е реактивността на организма Това не е сигурен показател”, обясни още Кунчев, съобщава "Нова".

Коментари

Новини Варна